HABER

Fransa'da yarın hayat duracak

Paris (AA)- Fransa'da kamu ve özel sektör çalışanları, hükümetin sosyal ve ekonomik politikalarını protesto için yarın bir günlük genel greve gidiyor.

Fransa'daki 8 işçi sendikasının yaptığı genel grev çağrısına katılımın yüksek olması bekleniyor. Genel greve başta Sosyalist Parti olmak üzere diğer sol partiler de
destek veriyor. Son ankete göre, greve destek veren Fransızların oranı yüzde 60'ın üzerine çıktı. Hava ve demir yolları ile toplu taşıma araçlarında çalışanların yoğun
biçimde greve katılımıyla ulaşımın ülke genelinde felce uğraması bekleniyor. Öğretmenlerin de katılacağı grev yüzünden ilk, orta ve yüksek okullarda eğitim de önemli ölçüde aksayacak.

Fransız basını, yarınki genel grevi, 2007 yılında cumhurbaşkanlığına seçilen Nicolas Sarkozy'ye yönelik seçmenin en büyük sosyal tepkisi olarak yorumluyor. Sanat dünyasında çalışanların üye olduğu sendikaların da katılımıyla tiyatro, bale ve opera gibi gösterilerin iptal edilmesi bekleniyor. Kamu ve özel sektör çalışanları, başta Paris olmak üzere büyük kentlerde gösteriler de düzenleyecek.

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön