Fransa'da yerel seçimin ilk tur oylaması başladı

Paris (AA) - Fransa'da yerel seçimin ilk turu için oy verme işlemi, yerel saat ile 08.00'de başladı.

Oy verme işlemi, küçük yerleşim birimlerinde 18.00, orta büyüklükteki yerleşim birimlerinde 19.00, büyük kentlerde ise saat 20.00'de sona erecek. Televizyon ve radyo kanalları, resmi olmayan ilk sonuçları saat 20.00'den itibaren duyurabilecek. Seçimlerin ikinci turu gelecek pazar yapılacak. Seçimlerde 36 bin 500 belediye başkanı ve 500 bine yakın belediye meclis üyesi belirlenecek. Resmi kayıtlara göre Fransa'da 44.5 milyon civarında seçmen bulunuyor.

Son kamuoyu yoklamaları, seçimlerin ilk turu için sol partilerin daha şanslı olduğunu ortaya koymuştu. Muhalefet, yerel seçimleri, giderek popülaritesi düşen Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Başbakan François Fillon'a yönelik bir "güven oylaması" haline dönüştürmeye çalışıyor. Bu arada daha önceki yıllarda düzenlenen yerel seçimlere oranla bu seçime katılan Türk kökenli aday sayısında rekor artış görülüyor. A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, büyük kentlerde 35 olmak üzere
ülke genelinde küçük yerleşim birimleri de dahil olmak üzere 100 civarında Türk kökenli göçmen belediye başkan yardımcılığı ve belediye meclis üyeliği için yarışacak.
"Fransa'nın Türkiye'nin AB üyeliğine karşıt tutumu ve 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını içeren yasa tasarılarının hazırlanmasının Türk toplumunda yarattığı hayal kırıklığının da Türk kökenli adayların sayısının atmasında önemli rol oynadığı" ifade ediliyor.

Fransa'da yaşayan 400 bin civarında Türk vatandaşından yaklaşık 70 bininin oy verme hakkına sahip olduğu tahmin ediliyor.