Fransa'da genel grev devam ediyor! Hayat felç oldu

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin emeklilik reformuna yönelik protestolar ve grevler 3. gününde devam ediyor. Ülke genelinde blokaj ve iş bırakma nedeniyle ulaşım, eğitim ve sağlık gibi hizmetlerde aksamalar yaşanıyor.

Fransa'da genel grev devam ediyor! Hayat felç oldu

İlk gün 800 bin kişinin katıldığı protestolar ve çok sayıda sektör çalışanının iş bırakması nedeniyle hayatı durduran grev sürüyor.

Ülkedeki tren seferleri büyük ölçüde durma noktasına gelirken, büyük şehirlerde trafikte ciddi aksamalar yaşanıyor.

Ülke genelindeki yol kapatma eylemleri de günlük yaşamı olumsuz etkiledi.

fransada-grev-hayati-felc-etti_5041_dhaphoto2

Başkent Paris’te metro seferlerinin büyük ölçüde yapılamaması nedeniyle vatandaşlar ve turistler mağdur oldu.

Louvre Müzesi ve Eyfel Kulesi gibi turistik yerler, ziyaretçi kabul etmekte zorlanıyor.

Sarı yelekliler de emeklilik reformu protestolarına destek vererek sokaklara döküldü.

Öte yandan, başta eğitim ve sağlık olmak üzere kamu hizmetlerinde de ciddi aksamalar yaşanıyor.

fransada-grev-hayati-felc-etti_5041_dhaphoto1

POLİSTEN ORANTISIZ ŞİDDET

Fransa'daki gösterilerde güvenlik güçleri, orantısız şiddet uygulandığı gerekçesiyle tepki aldı.

Başta Paris'te olmak üzere Fransa'daki emeklilik reformunu protesto eden on binlerce gösterici ile polis arasında yer yer arbedeler yaşanmıştı.

Polis müdahalesinde Anadolu Ajansı (AA) Foto Muhabiri Mustafa Yalçın'ın yanı sıra iki gazeteci daha yaralanmıştı.

MACRON'UN EMEKLİLİK REFORMU

Sarı yeleklilerin gösterilerinin ardından çok sayıda sektör çalışanı, Macron yönetiminin hazırladığı emeklilik reformuna tepki göstermek amacıyla ülke genelinde süresiz grev başlattı.

Söz konusu reform, emeklilikte memur ve işçi ayrımını, ayrıcalıkları kaldırmayı, emeklilik yaşını kademeli olarak 62'den 64'e çıkarmayı öngörüyor ve çoğu sektörü olumsuz etkilemesi bekleniyor.

fransa

GREVE KİMLER KATILIYOR?

Greve gidenler arasında Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) ve Fransız hava yolu şirketi Air France çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, acil servis görevlileri de dahil sağlık çalışanları, öğrenciler, öğretmenler, memurlar, avukatlar, tarım işçileri, postane çalışanları, taksi ve nakliye şoförleri, elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF, otomotiv üreticisi Renault ve rafineri çalışanları bulunuyor.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
Fransa daha çok beter olsun.
buna 5-6 tane daha Avrupa ülkesi katılsa ve sonları Suriye gibi olsa
@mehlazer61 ÖZGÜRLÜKLER ÜLKESİ FRANSA,HERŞEYİN ÖNCÜSÜ VE BAŞLANGICI.ANCAK ARAP MAYAS KAFALILAR BU İŞTEN ANLAMAZ,HEMEN MANİPİLASYONCU AYAKLANMACI GİBİ LAFLAR EDERLER.AMA UNUTMASINLAR İŞ YASASINDAKİ İNSANCIL VE SOSYAL BÜTÜN HAKLARIN 1789 FRANSIZ İHTİLALİNDEN SONRA YASALARA İŞLENMİŞ OLMASIDIR.BİR BEDEL ÖDENECEK HAK YERİNİ BULACAK.HAK VERİLMEZ,ALINIR.ANLAMIŞ OLMANI DİLERİM ARAP MAYALI KAFA HÜLOĞ
önce bir kendi ülkenize bakiniz..Bütün zamlara,hirsizliklara,asagilamalara sesinizi çikartamiyorsunuz..Fransiz halki onurlu ve bilincli bir halk.Haklarini soke soke alirlar.oyle inşallahla masallahla ugrasmazlar...
@mehlazer61 keşke sende fıransız doğsaydın
@mehlazer61 @ yavuz sarıbey: fıransa onurluymuş sende haklısın biz onurlu insanları 100 sene önce cephelerde kaybettik geriye senin gibi kılıç artıkları kaldı yetmedi bir sizin kadarda gavur ithal ettik sonucuda 100 senedir bir arpa boyu yol alamadık.
beter olsunlar
endişeliyiz :)
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler