Fransa'dan Suriye açıklaması

- Fransa Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de çok sayıda kişinin ölümüne neden olan, bir hastanenin ve pazar yerinin bombalandığı saldırıları kınadı

PARİS (AA) - Fransa, Suriye'de İdlib yakınlarında bir hastane ve pazar yerine düzenlenen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği saldırıları kınadığını duyurdu.

Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından, "Suriye, İnsani durum" başlığıyla yapılan açıklamada, ülkedeki son gelişmelere yer verildi.

Açıklamada, 29 ve 30 Ocak tarihlerinde İdlib yakınlarındaki Sarakib ve Ariha yakınlarında Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) tarafından işletilen bir hastane ve pazar yerinin saldırıya uğradığı belirtilerek, "Doğu Guta ve İdlib çevresini hedef alan bombardımanlar gibi, bu saldırılar da kabul edilemez ve kınıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

"Astana sürecinin garantörü ve Şam rejiminin müttefiki olan Rusya ve İran"a saldırıların sona ermesi ve insani yardımların ulaştırılabilmesi için önlem alma çağrısı yapılan açıklamada, sağlık kuruluşları ve sivilleri açıkça hedef alan saldırıların uluslararası hukukun ağır bir şekilde ihlali olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin'e yönelik "Zeytin Dalı Harekatı"na da değinildi.

"Fransa, Türkiye'nin Afrin'deki müdahalesiyle ilgili endişelerini bir kez daha hatırlatıyor." ifadesinin kullanıldığı açıklamada, "Müdahalenin, Türkiye'nin kendi güvenliğiyle ilgili meşru çekinceleri nedeniyle haklı gösterilebileceği fakat Suriye halkının insani durumunu ağırlaştırmaması gerektiği" savunuldu.

Suriye'deki krize Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2286 sayılı kararı çerçevesinde kalıcı bir çözüm bulunması gerektiği belirtilen açıklamada, Fransa'nın bu yönde çabaları güçlendirmek için müttefikler arasında geniş müzakerelerde bulunma çağrısı yaptığı bildirildi.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler