HABER

Fransa’dan Yaşar Kemal’e büyük onur

Türkiye-Fransa ilişkilerinin kopma noktasına geldiği bir dönemde yazar Yaşar Kemal’e Fransa’nın en büyük ödülü “Légion d’Honneur” nişanı verildi.

Fransa’dan Yaşar Kemal’e büyük onur

Bu derece büyük ödül Türkiye’de ilk kez birine verilirken, Légion d’Honneur Konseyi Başkanı Büyük Şansölye Jean-Louis Georgelin de bu ödülü vermek için ilk kez Türkiye’ye geldi. Ödül töreni dün akşam Fransız Sarayı’nda düzenlendi.

Yanım yörem cehennem
1984 yılında Légion d’Honneur Nişanı’nın “Commandeur” (Komutan) ödülünü alan Yaşar Kemal, bu kez aynı nişanın en büyük aşaması olan “Grand Officier-Büyük Subay” ödülüne layık görüldü.

Yaşar Kemal, Şansölye Georgelin için “Beni benden daha iyi tanıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Mitterand dostumdu. Ama şimdi yeni bir dostum var” dedi. Yaşar Kemal, konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün benim için büyük bir onur olduğu kadar büyük bir sevinç. Beni böyle onurlandıran Fransa’ya çok teşekkür ederim. ‘Özgürlük, eşitlik ve kardeşlik’ tüm insanlığın ortak özlemidir. AB’nin düşünce temellerinde Fransa vardır. Birçok sanatçı gibi ben de dünyayı güzellik kurtaracak diyorum. Ama bakıyorum yanım yörem cehennem. Gerçekten sanat dedikleri, hele bugünlerde ne işe yarıyor, benim emeklerim boşuna değil mi diye soruyorum kendi kendime. Umut insanoğlunun en büyük değerlerinden biri. Bugün de umuduma sıkı sıkıya sarılıyorum. Fransa’nın aydınlarının, sanatçılarının da yeniden yaşadıkları yüzyıla damgalarına vuracaklarına, insanı insan yapan değerleri yücelteceklerine inanıyorum.”

Sarkozy adına verdi
Şansölye Jean-Louis Georgelin, Yaşar Kemal’e nişanını takdim ederken yaşam ve edebiyat serüvenine, ifade özgürlüğü mücadelesine de dikkat çekerek şöyle konuştu: “Napolyon Bonaparte tarafından ihdas edilen Légion d’Honneur Nişanı, Fransa’nın en üst düzey nişanı. Hayatı, sonsuz özgürlük ve adalet mücadelesiyle geçmiş Kemal’den daha çok kim böylesi bir saygı ifadesini hak edebilir ki? Olağanüstü eserleri ve azınlık haklarını, kültürlerarası diyaloğu büyük bir yüreklilikle savunduğu için Cumhurbaşkanı adına bu nişanı kendisine veriyoruz.”

Geri Dön