HABER

Fransa'nın Kahire Büyükelçisi Romatet:

- "Sina'da bir Filistin devleti kurulması yönündeki söylentiler delilik ve gerçek dışı"

KAHİRE (AA) - Fransa'nın Kahire Büyükelçisi Stephane Romatet, Mısır'ın Sina Yarımadası'nda Filistin devleti kurulması yönündeki söylentilerin "delilik ve gerçek dışı" olduğunu söyledi.

Mısır resmi ajansında yer alan habere göre Romatet, başkent Kahire'deki ABD Üniversitesinde İngiltere'nin Kahire Büyükelçisi John Casson ile siyasetçi ve akademisyenlerin de katılımıyla Avrupa'nın geleceği ile ilgili düzenlenen sempozyumdaki konuşmasında, "Sina'da bir Filistin devleti kurulması yönündeki söylentiler delilik ve gerçek dışı." dedi.

Filistin devletinin kendi ulusal topraklarında olması gerektiğini kaydeden Romatet, Fransa'nın, Filistin meselesi nihai çözüme ulaşıncaya dek İsrail Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşımayacağını ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını değerlendiren Romatet, bunun üzücü olduğunu dile getirerek, aynı fikirde olmadıklarını belirtti.

Romatet, Washington'un söz konusu karar ile İsrail-Filistin barış müzakerelerinde arabuluculuk rolünü kaybettiğine dikkati çekti.

İngiltere'nin Kahire Büyükelçisi Casson da ülkesinin ABD'nin Kudüs kararına karşı çıktığını aktararak, İngiltere'nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma niyeti olmadığını aktardı.

Mısır medyasında son zamanlarda Sina Yarımadası'nda bir Filistin devleti kurulması yönünde söylentiler yer almış, Mısır Dışişleri Bakanlığı bu iddiaları yalanlamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, 6 Aralık'ta düzenlediği basın toplantısında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi." ifadesini kullanmıştı.

Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı.

(AA)

Geri Dön