HABER

Fransızlar 1 yıl bedava gazete alacak

Basın sektörü için 600 milyon Euro'luk acil yardım paketi hazırlığına başlayan Sarkozy, 18 yaşından büyük her Fransız'a istediği gazeteye ücretsiz bir yıl abonelik hakkı tanıyacak

Devlet, gazetelere daha fazla reklam verecek.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, krizden büyük darbe yiyen basın sektörünü 600 milyon Euro'luk acil yardım paketiyle kurtaracak. Plan kapsamında 18 yaşından büyük her Fransız'a istediği gazeteye ücretsiz bir yıl abonelik hakkı tanıyacak olan Sarkozy, bu yolla hem okuma alışkanlığını, hem de gazetelerin cirolarını artıracak. Ayrılan fon basının küresel krizin etkilerinden korunması için 3 yıllık bir program dahilinde kullanılacak.

Fransa Avrupa'da İngiltere ve Almanya ile kıyaslanınca basının küresel krizden en büyük darbeyi yediği ülke oldu. Komünist birliklerin burnundan kıl aldırmaması, gazete satışı yapılan kiosk sayısının yetersiz kalması ve tirajın çok büyük düşüş yaşaması sonucunda sektör Avrupa'da en büyük küçülmeyi yaşadı. Ülkenin büyük gazete ve televizyon patronları ile iyi ilişki içinde olan Sarkozy, bu yardımın basın özgürlüğüne zararının dokunmayacağının garantisini de vererek, "Herhangi birinin bu konuda lşüphe duymasına anlam veremiyorum. Ancak planlama doğru yapılmazsa özgür basının yok olma riski olduğunu da biliyorum" dedi. Fransa'da devlet basın için her yıl direk veya indirek yollardan yardım yapıyor. Sarkozy zordaki basın sektörüne otomotivden farklı bakılmaması gerektiğine de dikkat çekerek, "Zordaki sektörlere yardım etmeyi sürdüreceğiz" diyor.

Sarkozy'nin yardım planı henüz tamamlanmamış olsa da şu şekilde özetleniyor:

Online gazetecilik için özel vergi indirimleri yapılacak.

Avrupalı yatırımcının Fransa'da basına daha fazla yatırım yapmasının önünün açılması için kanuni değişiklik gerçekleşecek.

Satış noktası artırılacak ve gazetelerin abonelerin kapılarına ulaştırılması kolaylaştırılacak.

Hükümet matbaa maliyetlerini elinde bulunduran komünist birlik Le Livre ile görüşerek maliyetleri yüzde 30 ölçüsünde düşürmeye çalışacak.

Devlet basına verdiği ilan sayısını da artırarak kuruluşların gelirine katkıda bulunacak.

Ülkede basın gelirlerinin yüzde 10'u devletten elde ediliyor. Fransa'da gazete tirajları toplamı 8 milyon düzeyinde bulunuyor. Bu İngiltere'deki satışların ancak yarısı seviyesinde kalıyor.

Fransa'da kamu televizyon kanallarının reklam almasını yasaklamak isteyen hükümet, bu kanallar için mali kaynak arayışına girdi. Hükümetin, kamu televizyon kanallarına gelir sağlamak için, televizyon, bilgisayar ve cep telefonu satışlarına yüzde 1 veya 2 oranında ek vergi getirmek istediği konuşuluyor. Elektronik aletlerin satışına getirilecek ek vergiyle hükümetin 340 milyon Euro mali kaynak sağlamayı hedefliyor. Fransa'da kamu televizyon kanalları yıllık bir milyar Euro tutarında reklam geliri alıyor. Devlet televizyonlara verilmeyecek olan bu ilanların öze sektörü mutlu etmesi bekleniyor.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön