HABER

Fransızlar Türkiye'nin üyeliğine karşı

PARİS (İHA) - Fransız Le Figaro gazetesinde yayımlanan kamuoyu araştırmasına göre, halkın yüzde 56'sı, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkıyor.

Ipsos Araştırma Merkezi'ne yaptırılan araştırma, Fransızların yüzde 35'inin Türkiye'nin AB üyeliğine sıcak baktığını ortaya koydu. Aynı araştırmaya göre, Fransızların Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkmasına en büyük gerekçe olarak, Türk işçilerinin Avrupa'ya kitle halinde göç etmeleri korkusu gösteriliyor. Türkiye'ye karşı çıkanların gösterdiği ikinci önemli gerekçeyi de Türkiye'nin topraklarının önemli bir bölümünün Asya'da olduğu düşüncesinin oluşturduğu belirtiliyor.

Araştırmaya göre din faktörü, Türkiye'ye karşı çıkanların gerekçeleri arasında üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye'nin AB üyeliğine destek verenlerin birinci gerekçesi ise Türkiye'nin aşırı dinci bir rejime doğru itilmemesi. Bu kesimin ikinci gerekçesini de Türkiye'de demokratikleşmenin güçlenmesi oluşturuyor. Aynı araştırmaya göre Fransızların yüzde 56'sı, AB'ye üye ülke sayısının 15'ten 25'e çıkmasına destek veriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler