Frekans çözücüyle araçları çaldılar

İstanbul'da kullandıkları frekans çözücü cihazla otomatik kilitleme sistemini devre dışı bırakıp çok sayıda araçtan hırsızlık olayına karıştıkları iddia edilen şebeke çökertildi. İlk defa karşılaşılan frekans çözücü cihaz polisi bile hayrete düşürürken, "Frekans" adlı operasyonda biri kadın 16 kişi yakalandı.

Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, uzun süren çalışmaların ardından Türkiye dışından temin edilen ve oto alarmını etkisiz hale getiren frekans çözücü cihazla araçlardan hırsızlık yapan ve çaldıkları malzemeleri satan şebekeyi çökertti. İstanbul'un çeşitli semtlerinde yapılan eşzamanlı operasyonlarda biri bayan 16 kişi yakalandı. "Reis" lakaplı Celal G. liderliğindeki şebekenin 100'ün üzerinde suça karıştığı tespit edildi. Özellikle hastane, alışveriş merkezleri ve stadyum önlerini mesken tutan şebeke
üyelerinin, vatandaşların araçlarını kilitlemek için otomatik kilide bastığı anda devreye girdiği, 200 metre mesafeye kadar alanda etkili olan frekans çözücü cihaza bastıkları ve bu şekilde araçların sinyal yanmasına rağmen kilitlenmediği ortaya çıktı. Vatandaşlar, araçlarının kilitlendiğini düşünerek işlerine koyulurken, şebeke üyeleri de alarmlarını etkisiz hale getirdikleri araçlara yöneldi. Kapıları bu sayede rahatça açan oto fareleri, içeride sürücülere ait değerli eşyaları alıp kaçtı.

Bu tür olayların sıklıkla rastlanması üzerine çalışmalarını genişleten polis, kurulan özel ekiplerle oto farelerinin peşine düştü. Daha önce bir çek çetesine karşı yapılan operasyonda, çetenin söz konusu şebekeyle bağlantısı tespit edildi. Bunun üzerine araştırmayı derinleştiren ekipler, daha önce şebeke üyelerinin araçlardan çaldıkları çeklerin çete aracılığıyla piyasaya sürüldüğünü ortaya çıkardı. Çek çetesinden yola çıkan ekipler, "Reis" lakaplı Celal G. yönetimindeki şebekeye ulaştı. Asayiş Şube
ekipleri, "Frekans" adını verdikleri operasyon düzenleyerek şebekeyi çökertti. İlk defa karşılaşılan frekans çözücü cihaz polisi bile hayrete düşürürken, yetkililer bu tür olaylara karşı vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Otomatik kilitlemeden sonra elle de kontrol yapılması gerektiği belirtildi.

Öte yandan, şebekeye yönelik operasyon sonrasında otodan yapılan hırsızlıklarda büyük oranda azalma görüldüğü öğrenildi. Şebekenin yakalanmasının ardından İstanbul genelinde otodan hırsızlık vakalarında yüzde 82'ye varan azalma görüldüğüne dikkat çekildi.

Gözaltına alınarak Gayrettepe'deki Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirilen biri kadın 16 kişi, buradaki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. Zanlılar emniyetten çıkışta görüntü vermemek için yüzlerini gizlemeye çalıştı.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler