HABER

FT: Askeri operasyon kaçınılmaz

Türkiye'nin Kuzey Irak'a bir çeşit askeri operasyonu gerçekleştirmesi "kaçınılmaz" olarak nitelendirildi. Financial Times gazetesi, "2007 Türkiye Raporu'nda" ülkedeki laiklik, türban, sınır ötesi ve 301 gibi sorunların da üzerinde durdu. "Cumhuriyet modeli başarısız olmadı" diyen gazete, 301 ile ilgili olarak "Erdoğan demokrat olabilir ancak liberal değil" ifadesini de kullandı.

Financial Times gazetesi, özellikle Türk ekonomisini değerlendirdiği "2007 Türkiye Raporu'nda" ülkedeki laiklik sorununun da üzerinde durdu. Bir süre önce Türkiye'de yaşanan "Malezya gibi oluruz" tartışmalarına ve "Kemalizm"e dikkat çeken gazete, seçimlerin sonucunun, seçmenlerin yarısına yakın bir bölümünün AKP'nin "sosyal ve dini muhafazakarlığı"nın tümünü veya kısmen kabul ettiği anlamına geldiğini yazdı.

-"CUMHURİYET MODELİ BAŞARISIZ OLMADI"
Türkiye'nin bugün ulaştığı düzeye işaret ederek sisteminin başarılı olduğunu kanıtladığını belirten gazete, "Cumhuriyet projesi başarısız olmadı" ifadesini kullandı. Buna karşın, genel seçimin sonucunun, sistemin tıkanmış olabileceğini gösterdiğini, CHP'nin de kötü bir performans gösterdiğini öne sürdü.
"Bu siyasi ortamda Türk toplumunda hakim güç AKP'dir" diyen gazete, Orta Anadolu'daki kentlerdeki "yeni burjuvasi"nin "modern ve açık fikirli" olduğunu, "Ancak Kemalist veya Cumhuriyetçi elitler ile kıyasla Türkiye'nin Müslüman ve Osmanlı mirasına çok değer veriyor" yorumunu yaptı.
-"İKİZ ŞEYTAN"
İngiliz gazetesi, Başbakanı Erdoğan'ın "zeki bir lider" olduğunu kanıtladığını belirtirken de "Genel seçimdeki başarısı, AKP'nin, dar köklerinin ötesinde Türk kamuoyunun daha geniş bir kısmını kucaklayan bir parti olarak yeniden lanse edilmesi olmalıydı. Ancak o an geçti. Dört ay sonra ülke, her zaman gibi polarize ve introspektif gibi görünüyor" görüşünü dile getirdi.

Türkiye'de halen "Kürt ayrılıkçılık ve türban yasağının hafifletilmesi olasılığı" olmak üzere, iki konunun ağırlığının hissedildiğini kaydeden gazete, bu iki konunun Kemalistler için "ikiz şeytan" gibi göründüğü yorumunu yaptı.

-"BİR ÇEŞİT SINIR ÖTESİ OPERASYON KAÇINILMAZ GİBİ"
Başbakan Erdoğan'ın şimdiye kadar tezkereyi "diplomatik baskı" yapmak üzere kullandığını belirten gazete, "PKK, Ermenistan ve türban ile ilgili gürültü" arasında yeni hükümetin gündemi gölgelendiği değerlendirmesini de yaptıktan sonra "Kuzey Irak'da bir çeşit askeri operasyon kaçınılmaz olduğu anlaşılıyor; sadece boyutu, tartışmaya açık gibi görülüyor. Hükümetin ekonomik politikası veya bunun açıklanan ufak kısmı, iddiasızlığı nedeniyle eleştirildi" diye yazdı.

-"ERDOĞAN DEMOKRAT OLABİLİR ANCAK LİBERAL DEĞİL"
Financial Times, TCK'nin tartışmalı 301. maddesinin, Erdoğan'ın AB sürecine olan bağlılığının "nihai testi" olacağını savunurken de "301 ile ilgili sinyaller karışık. Sayın Erdoğan, bir demokrat olabilir ancak liberal değil. Türkiye'nin otoriter gelenekleri bu maddede kendisini gösteriyor" sözlerini kullandı.

ANKA

Geri Dön