'Fuat Avni' savcılıktaki itiraflarını reddetti

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstihbarat Daire Başkanlığı'nı ele geçirmeye çalıştıkları gerekçesiyle bir kısmı daire eski çalışanı 32 kişinin yargılanmasına devam edildi. 'Fuat Avni' hesabının kullanıcıları arasında yer aldığı ileri sürülen sanık Mustafa Koçyiğit, hakkındaki tüm iddiaları reddetti.

'Fuat Avni' savcılıktaki itiraflarını reddetti

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde savunma yapan eski Şalpazarı İlçe Emniyet Müdürü Akif Güngör, silahlı terör örgütü üyeliği ve yöneticiliği ile "ByLock" kullanıcısı olduğuna dair suçlamaları reddetti.

Güngör, İstihbarat Daire Başkanlığı Sistem Büro Amirliğinde göreve başladığını, Veri Tabanı Büro Amirliğinde görev yaptığını, darbe girişimi sırasında Şalpazarı Emniyet Müdürü olduğu anlattı.

FETÖ'nün "emniyet imamı" Osman Hilmi Özdil ile irtibatlı olduğunun belirtilmesi üzerine Güngör, "O kişiyi tanımıyorum. Osman Hilmi Özdil'e ait olan Ankara Sigorta'dan aracımı sigortalatmıştım, belki o zaman telefonda görüşmüşümdür." karşılığını verdi.

"Mahmut" kod adını kullandığına dair tanık beyanlarını da reddeden Güngör, Mahkeme Başkanı Bahtiyar Çolak'ın "Neden istihbarata seçildiniz? Sizi diğerlerinden ayrı kılan neydi? sorusuna, "Okula heyet geldi, bilgisayara eğilimim olduğunu söyledim. O nedenle almış olabilirler." yanıtını verdi.

Trabzon'un Şalpazarı ilçesinde görevinin başındayken gözaltına alınarak tutuklandığını vurgulayan Güngör, tahliye talebinde bulundu.

SAVCILIKTAKİ İTİRAFLARINI REDDETTİ

İstihbarat Dairesi Başkanlığında çalışan FETÖ mensubu bilgisayar mühendislerinden sorumlu olduğu ve "Fuat Avni" hesabının kullanıcıları arasında yer aldığı ileri sürülen sanık Mustafa Koçyiğit de hakkındaki tüm iddiaları reddetti.

Koçyiğit, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmasına başlandığını ancak dosyasının mahkemece bu davayla birleştirildiğini belirtti.

Darbe girişiminin yaşandığı gün eşinin doğum günü olduğunu, öğle saatlerinde bir giyim mağazasından eşine hediye aldığını daha sonra akşam saatlerinde evine döndüğü aktaran Koçyiğit, "O gece de bir defa markete gittim. Bütün geceyi evde geçirdim. Ertesi gün Kütahya'ya düğüne gideceğimiz için hazırlıklar yapıyorduk." diye konuştu.

Darbe girişiminden haberi olmadığını savunan Koçyiğit, o gece sosyal medya hesabından darbecileri kınadığını ileri sürdü.

Koçyiğit, hakkındaki FETÖ üyesi olduğuna dair ve örgüt içinde "Akif" kod adını kullandığına dair tanık beyanlarını da kabul etmedi.

Evinde ele geçirilen dijital materyallerin hukuka uygun olarak toplanmadığını savunan Koçyiğit, bulunan delillerin hukuki olmadığını öne sürdü.

Başka bir kişi adına alınan hat üzerinden "ByLock"a girdiği iddiasını da reddeden Koçyiğit, HTS kayıtları geldiğinde programı kullanmadığının görüleceğini iddia etti.

Sanık Koçyiğit, savcılık aşamasında avukatı huzurunda verdiği ifadeleri kabul etmediğini, bu beyanların kendisine ait olmadığını ve zorla yazdırıldığını öne sürdü.

Başbakanlıkta uzman olarak görev yaparken 18 Temmuz 2016'da gözaltına alındığını ve aylardır tutuklu bulunduğunu anlatan Koçyiğit, tahliye talebinde bulundu.

DEVLETİN GİZLİ BİLGİLERİNİ FETÖ'YE AKTARMIŞ

Koçyiğit, avukatı huzurunda savcılıkta alınan ifadesinde, "Fetullah Gülen cemaati" diye bildiği yapıyla üniversitede tanıştığını, örgütün talebi doğrultusunda İstihbarat Daire'den temin ettiği verileri ve devletin gizli bilgilerini bu yapının amacı doğrultusunda kullandığını itiraf etmişti.

Koçyiğit, savcılıkta, "Selman Abi, ilk görüştüğümüzde kullanacağım kod ismi benim belirlememi istedi. Ben de 'Akif' olarak belirledim ve ondan sonra bu çalışmalarda benim irtibatlı olduğum kişiler beni 'Akif' ismiyle tanıdılar" ifadesini kullanmıştı. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
AKP İKTİDARI TÜM HATLARI İLE BİRLİKTE DEŞİFRE OLMUŞTUR KENDİ KENDİLERİNİN POLİSİ DURUMUNA DÜŞMÜŞTÜR FUAT AVNİ VEYA AVANAK AVNİ FARKETMEZ SOKAKTAKİ ADAM BİLE GERÇEKLERİ BİLİYOR KİMSE KENDİNİ KANDIRMASIN ALIN BAŞINIZA ÇALIN KOKUŞMUŞ DEVLETİNİZİ AKILLI BİR ADAM BÖYLE BOKTAN BİR DEVLETİN YÖNETİMİNE GİRMEZ
@masumgenc Geri sen önce yazı yazmasını öğren 10 parmağın karalı
@masumgenc akp fetöcü ama fetöyü deşifre ediyor iyidir kötüdür ama bu örgütü deşifre eden de akp dir mücadele etmeye çalışanda odur bırakın artık bu fetöcü ağızlarını devletinizin yanında olun
@masumgenc DAHA ÖNCEKİ HÜKÜMETLER FARKLIYMIYDI 40 YILDIR BU DEVLETİN İÇİNDEYMİŞ APTALCA KONUŞUYORSUN
@masumgenc ozaman sana şu soruyu sorayım devletini seven arkadaşım büyük millet meclisinde chp iyi parti nin verdiği fetoş araştırma komisyonu kimlerin oyları ile iptal oldu
Onu bunu tanımıyoruz fetoscuda olabilir!!! Amma fetosu öve öve bitiremeyen FETO icin salya sümük aglayan deyyuslardan kimseyi göremiyoruz mesala kayseriyi persilvanyaya tasiyan fetosu Aday oluyor!
@zafer760 2013 Türkçe olimpiyatları yaz kimmiş salya sümük aglayan ayrica yok oyle ben onceden fetocuydum KANDIRILDIM laflarini geç fetoscu fetoscudur
@mah6bsddn4 o dediğin kişi 2007 den beri fetöyü traşlıyor
@zafer760 2013 Türkçe olimpiyatları yaz kimmiş salya sümük aglayan ayrica yok oyle ben onceden fetocuydum KANDIRILDIM laflarini geç fetoscu fetoscudur !
TÜM İDDİALARI REDDETTİN SAVCIDA İNANDI ÖYLEMİ?SANA BERAAT VERECEK ÖYLEMİ?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler