HABER

Fuhuş davasında polislere tahliye

IİSTANBUL (İHA) - Çete kurarak insan ticareti yapmak ve fuhşa aracılık etmek suçundan aralarında biri kadın 6 polis memurunun da bulunduğu 40 sanığın yargılanmasına başlandı.

İstanbul 10.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada çete lideri olduğu iddiasıyla yargılanan Ş.Z. ve 5 polis memurunun da aralarında bulunduğu 20 tutuklu sanık ile bazı tutuksuz sanık hazır bulundu. Duruşmada söz alan Ş.Z., hakkındaki örgüt kurarak insan ticareti yaptığı yönündeki iddiaları reddederek, "Sadece 3 tane yabancı uyruklu arkadaşım ile onların arkadaşlarının fuhuş yapmasına aracılık ettim" dedi. Polis memurlarına zaman zaman bilgi vererek suçluların yakalanması için muhbirlik yaptığını belirten Ş.Z., mahkeme heyetinden tahliyesini talep etti.

Duruşmada söz alan polis memuru H.K., olay tarihinden 6 ay önce ahlak masasından hırsızlık büroya geçtiğini ifade ederek, 4.5 yıl ahlak masasında insan ticareti ekibinde çalıştığı dönemde Ş.Z'yi tanıdığını söyledi. Ş.Z'nin bu tür işler yaptığından haberdar olmadığını öne süren H.K., Ş.Z. ile olan telefon görüşmelerinin ise söz konusu iddialarla ilgisinin bulunmadığını belirtti. Polis memuru H.K. son olarak Ş.Z'nin kendi muhbiri olduğunu kaydederek, insan ticareti yaptığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını savundu.

Polis memuru Ş.D. ise Bayrampaşa Yıldırım Polis Merkezi'nde 2004 yılından beri çalıştığını belirterek, Fatih Asayiş Şube'de sivil olarak çalıştığı dönemde sanıklardan Ş.Z'nin uyuşturucu suçlarında muhbirlik yaptığını ifade etti. Ş.Z'nin böbrek ticareti olayında da kendilerine yardımcı olup sanıkları yakalattığını kaydeden Ş.D., Ş.Z'nin verdiği ihbarlardan dolayı takdir ve teşekkürler aldığını anlattı. Ş.Z'nin fuhuş ticareti yaptığını bilmediğini söyleyen Ş.D., "Ondan herhangi bir talimat almadım. 2007
Ocak ayında Ş.Z. benden borç para istedi. Bankadan kredi çekeceğini söyledi. Ben de 2 bin dolar ve 1 milyar lira borç para verdim. Onunla yaptığım tüm konuşmalarım bu parayı geri almak içindi" diye konuştu.

Atatürk Havalimanı pasaport bürosunda 2 yıldır çalıştığını söyleyen Y.D. de suçlamaları reddetti. Havalimanı İç Hatlar Terminali'nde görevli polis memuru Ö.K. ise asayişle ilgili olaylara müdahale etmekle görevli olduğunu kaydetti. Bacanağının kaybolan valizle ilgili kendisinden yardımcı olmasını istediğini ve numarasını Ş.Z'ye verdiğini anlatan Ö.K., "Ş.Z. telefonla aradı. Yabancı uyruklu sevgilisinin geleceğini mesaj çekerek söyledi. Bununla ilgilenmedim, ne valizine ne de ülkeye girişinde yardımcı oldum. Pasaport polisi değilim. Bana mesaj çekerek yabancı uyruklu kadınların isimlerini bildiriyordu. Yardımcı olmamı istiyordu. Yardımcı olmadım" diyerek suçlamaları kabul etmediğini ifade etti.

Atatürk Havalimanı Özel Angarlar Büro Amirliği'nde görevli polis F.Ş. de, Ş.Z'yi Eminönü'nde çalışırken tanıdığını ve kendisine ihbarlarda bulunduğunu söyledi. ŞZ'nin verdiği ihbarlarla çok sayıda suçluyu yakalattığını ve ödül aldığını anlatan F.Ş., "Ş.Z. yabancı uyruklu sevgililerinin geleceğini, valizlerinde yardımcı olmamı istedi. Görev yaptığım yer uzak olduğu için yardımcı olamadım. İhbarcım olduğu için kırmamak istedim. Emniyete faydası olmuştur" şeklinde konuştu. F.Ş. ayrıca, kendisine ihbarlarda bulunan Ş.Z'nin karıştığı işleri duyunca irtibatını kestiğini kaydetti.

Mağdur konumundaki yabancı uyruklu kadınları tanıdıklarını söyleyen bazı sanıklar ise kadınlarla eğlenmek için bir araya geldiklerini belirtti.Sanıkları dinleyen mahkeme heyeti, polis memurları Ş.D., Y.D., Ö.K., H.K ve F.Ş.'nin tahliyesine karara vererek duruşmayı erteledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanıklardan Ş.Z'nin liderliğinde kurulan suç örgütü elemanı 34 kişinin "suç işlemek için örgüt kurmak ve bu örgüte üye olmak, "insan ticareti yapmak" ve "fuhşa teşvik ve aracılık yapmak" suçlarından 1 yıl ile 26 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılması isteniyor. İddianamede, polis memurları Ş.D., Y.D., Ö.K., F.Ş., H.K. ve V.B.'nin de "suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak", "fuhşa teşvik ve aracılık yapmaya yardımcı
olmak", "insan ticaretine yardımcı olmak" suçlarından 7 yıldan 13'er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön