HABER

Futbolcu, mezhep çatışmasında öldürüldü

BALAD (İHA) - Irak'ın kuzeyindeki Balad'da iki gündür artarak devam eden Şii-Sünni çatışmasında, Iraklı bir milli futbolcu, mezhep çatışmasında hayatını kaybetti. Öldürülen futbolcunun, artan olaylar nedeniyle futbol hayatını Suriye'de sürdürmek istediği öğrenildi.

Alınan bilgilere göre, mezhep çatışmalarına sahne olan Şii kenti Balad'da dün gece çıkan çatışmalarda 9 kişinin öldüğü bildirilirken, bu sabah da Irak Milli Futbol Takımı futbolcusu ve Zewra Spor Kulübü takım kaptanı Saad Abdülvahit'in öldürüldüğü belirtildi. Sünni olduğu gerekçesiyle bir grup Şii kökenli silahlı isyancı tarafından öldürülen Abdülvahit'in, artan şiddet olayları nedeniyle önümüzdeki günlerde Suriye'ye gitmeyi planladığı ve futbol hayatını bu ülkede sürdürmek istediği öğrenildi.
Irak'ın birinci ligi olarak kabul edilen Devri El Nuhbar Iraq, 25 Haziran'daki final maçında Necefspor ile Zewra'yı karşı karşıya getirmiş, talihsiz futbolcu normal süresi golsüz sona eren bu maçta penaltıyı gole çevirerek takımına kupayı kazandırmıştı. Takım kaptanlığını Saad Abdülvahit'in yaptığı Zewra futbol takımı, 8 takımlı Number One Iraq'ta 16 maçlık serinin sonunda mutlu sona ulaşan taraf olmuştu.

Öte yandan, Balad'da iki gündür devam eden mezhep çatışmalarında havan topu saldırısı düzenlendiği ve olaylarda 9 kişinin öldüğü belirtiliyor. Bazı köylere düzenlenen saldırılardaki can kaybı konusunda ise çelişkili bilgiler aktarılırken, yakın zamanda denetimi Irak birliklerine devredilen kentte olayların önüne geçilemediği ifade ediliyor.
Balad'daki mezhep çatışmaları, 14 Şii amelenin kaçırılması ve öldürülmesi üzerine başlamıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön