Futbolu "simsar depremi" vurdu

İtalya'da Juventus'u küme düşürten ‘Temiz Eller' operasyonunun bir benzeri Türkiye'de. Haluk Ulusoy döneminin 30 süper lig maçı incelemeye alındı.

Alınan bilgiye göre, Simsar Operasyonu'nda gözaltına alınan Haluk Ulusoy döneminin PFDK Başkanvekili Recep Özcan'ın, birçok kulüp başkanıyla futbolcuların cezalarının indirilmesi amacıyla konuşmalar yaptığı ve karşılığında rüşvet aldığı yönünde bilgilere ulaşıldı. Şike yapıldığı öne sürülen 30'a yakın maç incelemeye alındı.

20 kişinin gözaltında olduğu operasyon kapsamında arananlardan bazılarının ise yurtdışına kaçtığı öne sürüldü. Şike iddialarına bazı kulüp başkanları ile 3 hákimin adı karıştı.

Çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında iş takibi yaptıkları ileri sürülen organize suç örgütüne yönelik "Simsar" operasyonuna futbol karıştı. Gözaltındaki isimlerden eski Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu Başkan Vekili Recep Özcan'ın, telefon dinlemelerinde birçok spor kulubü ve futbolcusunun cezalarında oynama yaptığı tespit edildi. Bu arada, suç örgütü üyelerinin gözaltında bulunan eski milletvekili Süleyman Bölünmez ile MHP milletvekili Servet Turgut'un akaryakıt firmasının EPDK'daki dosyalarına müdahale ettikleri ileri sürüldü.

SAVCI TAMÖZ YÖNETİYOR

Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi Derneği üyelerine yönelik "Girdap Operasyonu" ile BOTAŞ ihalelerine ilişkin aralarında F.Bahçe 2. Başkanı Nihat Özdemir ve Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bekir Aksoy'un da bulunduğu 71 sanıklı "Mavi Hat Operasyonu"nu yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tamöz'ün yönettiği "Simsar" adlı operasyonda gözaltı sayısının 21'e yükseldiği öğrenildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nde sorguları süren zanlıların ifade alma işlemine Savcı Tamöz'ün de katıldığı bildirildi.

YURT DIŞINA KAÇAN DA VAR

Operasyon kapsamında, 22. dönem Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez ile 19. Dönem MHP Konya Milletvekili Servet Turgut, eski Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı ve Haluk Ulusoy Federasyonu'nda PFDK Başkanvekili olan Recep Özcan'ın yanı sıra, Sanayi Bakanlığı'nın eski müsteşar yardımcılarından biri ile DSİ'de görevli 3 mühendisin de gözaltında bulunduğu belirtildi. Bu arada, soruşturma çerçevesinde hakkında yakalama emri bulunan bir kişinin ise operasyon başlamadan yurt dışına kaçtığının anlaşıldığı kaydedildi. Bu kişiye bilgi sızdıran görevli olup olmadığının araştırıldığı öğrenildi.

NÜFUZ KULLANMIŞLAR

POLİSİN yaklaşık 8 aydır sürdürdüğü teknik takip sırasında, zanlıların para karşılığında bazı kişilerin değişik kamu kurumlarındaki işlerini takip ederek, müdahalelerde bulunduğu anlaşıldı. Zanlıların kendi nüfuzlarını kullanarak para karşılığında iş takibi yaptığı ileri sürüldü. Soruşturma kapsamında gözaltındaki kişilerle birlikte 18 bilgisayara el konulduğu ve bunların incelendiği bildirildi. Teknik takip sırasında Özcan'ın, hatır karşılığında bazı kulüp ve futbolcuların aldığı cezalar konusunda girişimlerde bulunduğu tespit edildi. Bunun üzerine savcılık, mahkemeden bu konuyla ilgili ayrı bir izin alarak soruşturma yürüttü.

3 HAKİMİN DE ADI KARIŞTI

Öte yandan, soruşturma çerçevesinde dinlemeye takılan İstanbul ve Ankara adliyelerinde görevli üç hakim hakkında, Adalet Bakanlığı'ndan soruşturma izni istendi. Hakimlerin de, örgüt üyeleri ile nüfuz kullanmaya ilişkin görüşmeler yaptıkları öne sürüldü. Operasyonun ilk aşamasında gözaltına alınanların bugün adliyeye sevk edileceği belirtilirken ikinci aşamada aracıların gözaltına alınması bekleniyor.