Galaxy S4 ve iPhone 5, kazandırıyor

Ekran üreticileri için 2013, parlak bir yıl olarak geride kalacağa benziyor. İşte ekran pazarına dair DisplaySearch tarafından açıklanan şaşırtıcı rakamlar:

Galaxy S4 ve iPhone 5, kazandırıyor

Büyük ekranlı mobil cihazların sınır tanımaksızın yükselen popülaritesi, ekran üreticilerinin de yüzünü güldürüyor. Özellikle iPhone 5 ve Galaxy S4, önceki nesil versiyonlarına karşın daha büyük ekranlara sahip ve bu da ekran üreticilerin gelirlerini paralel ölçüde artırıyor. DisplaySearch tarafından açıklanan güncel rakamlara göre 2013 yılında ekran üreticilerinin geliri toplamda %55 artış gösterecek. Panel üretiminin sayıca artış oranı ise %15. Yani artışta aslan payı büyüyen ekranlardan kaynaklanıyor. Bu yıl 1.9 Milyar ekranın üretilmesi planlanıyor.

Ortalama satış fiyatına dair de bilgiler veren Display Search, AMOLED ekranların ortalama satış fiyatının 48.36 Dolar’dan 49.37 Dolar’a yükseldiğini belirtiyor. LCD tarafında ise 26.74 Dolar’dan 34.57 Dolar’a bir kayış söz konusu. Böylesine büyük rakamlı artışın arkasında ise gelişen teknolojiler ve yükselen malzeme kalitesi yatıyor. Pazardaki hakimiyet durumları ise AMOLED için %37, yüksek kaliteli LCD’ler (IPS gibi) için %36.1, ucuz LCD’ler içinse %26.5 olarak gerçekleşmiş.

Doğa Sporlarına Teknolojiyi Dahil Edin

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler