HABER

Altın fiyatlarındaki yükseliş hasır bileziğe talebi düşürdü

Gram fiyatı 530 liraya ulaşan altın, Trabzon hasır bileziğe olan talebi yarıya yarıya düşürdü. Dünyaca üne sahip coğrafi işaretli Trabzon hasırın takım fiyatı 40 bin TL'den başlıyor. Kuyumcular, 5-10 yıl önce gelen müşterilerin, mutlaka hasır bilezik alarak dükkandan ayrıldığını, şimdi ise yükselen altın fiyatları nedeniyle taleplerin çok azaldığını söylüyor.

Son günlerde altın fiyatının yükselişe geçmesiyle altına alım talebi azaltırken, bundan en çok etkilenin dünyaca ünlü Trabzon hasır bileziği oldu. Trabzon’daki kuyumculardan Zekeriya Tonyalı, 5-10 sene öncesinde hasır bileziğe olan talep oldukça fazla iken bu dönemlerde altın fiyatının yükselişe geçmesiyle bu talebin yarı yarıya düştüğünü belirtti.

Dünyadaki dalgalanmalardan en çok kuyumcuların etkilendiğini ifade eden Tonyalı, “Altın fiyatlarında şuan dalgalanma var. Dünyada olan bütün dalgalanmalar kuyumcular olarak bizi daha çok etkiliyor. Şu an yaz mevsimine göre altının gram fiyatı 40-50 TL yükseldi, ilerleyen günlerde ne olacağı meçhul. Gelen müşterilerimizin genellikle yüzde 80’i yatırım amaçlı külçe altın, burma bilezik gibi ürünleri daha çok tercih ediyor” dedi.

TALEP YARI YARIYA AZALDI

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön