HABER

Anne, hareketinden şüphelendi, çocuğun anlattığı şey kahretti! Soruşturma başlatıldı... Tekirdağ'da kreşteki kameralara el konuldu

Tekirdağ'da özel bir kreşte çocuklara şiddet uygulandığı ortaya çıktı. Bir annenin çocuğunun hareketinden şüphelenmesi üzerine ortaya çıkan olayla ilgili inceleme başlatıldı. Çocukların darp edildiği anlara ait kamera görüntüleri ortaya çıkarken iki öğretmenin görevine son verildi. Öğretmenlerden sonra kreş yöneticileri de görevden alındı.

Olay, Tekirdağ Kapaklı'da özel bir kreşte meydana geldi. Bir annenin çocuğunun bebeğiyle oynarkenki davranışından şüphelenmesi üzerine gün yüzüne çıkan olayda öğretmenlerin çocuklara şiddet uyguladığı tespit edildi. Olayla ilgili inceleme başlatılırken çocuklara şiddet uygulandığı ana ait görüntüler de ortaya çıktı. Yaşanan gelişmelerden sonra iki öğretmenin görevine son verildi. Öğretmenlerden sonra kreş yöneticileri de görevden alındı. Şiddet görüntülerinin medyada yer alması sonrası velilerin çocuklarını kreşten alıp götürdüğü öğrenildi.

tekirdagda-kreste-cocuklara-siddet-iddiasina-suc-duyurusu_1660_dhaphoto14

ÇOCUĞUNUN HAREKETİNDEN ŞÜPHELENDİ

Olay, temmuz ayında Kapaklı'da, ÇOSB Kreş ve Gündüz Bakım Evi’nde meydana geldi. Anne E.E., evde kızı D.E.'nin oynadığı bebeğini ellerini kurdele ile arkadan bağlayıp uyutması üzerine şüphelendi. Annesinin bunu neden yaptığını sorduğu D.E., kreşte uyumayan çocukları öğretmenlerinin bağlayarak uyuttuğunu söyledi. Bunun üzerine E.E., bağlayan öğretmenlerin isimlerini kızından öğrendi, diğer velilerle irtibata geçti. E.E., 250 öğrencisi bulunan kreş yönetimi ile görüşmek istedi. Olumlu talep alamayan veliler, bu yılın haziran, temmuz ve ağustos ayına ait güvenlik kamerası görüntülerinin kayıtlarının incelenmesini istedi. Bu talebi de kabul etmeyen kreş yönetimi, 7 çocuğun kreşle ilişkisini kesip, ailelerine durumu mail ile bildirdi.

KORKUNÇ GÖRÜNTÜLER

Velilerin suç duyurusunda bulunması üzerine Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyla ilgili inceleme başlattı. Savcılık kamera kayıtlarına el koyarak, incelemeye aldı. Görüntülerde, bir öğretmenin çocuğu tutup yere attığı, bazı çocukları itip kaktıkları, üzerlerini değişirken sert davrandıkları, bir öğretmenin çocuğu yere sert bir şekilde oturttuğu, çocukların yattıkları yatakları taşırken, başına çarptığı, ağlayan çocuğu zorla bezle masa sildirdikleri, sert davrandıkları çocukların ağladığı, bir çocuğun eline ve yüzüne vurdukları yer aldı.

İKİ ÖĞRETMENİN GÖREVİNE SON VERİLDİ

Görüntülerin incelenmesinin ardından 7 veli, öğretmenler, S.M. ve B.Y. ile kreş idarecileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın konuya ilişkin soruşturması sürerken, kreş yönetimi, olayın duyulmasının ardından 2 öğretmenin görevine son verdi. Velilerin cep telefonlarına kreşten gönderilen mesajlarda ise, "Sevgili velilerimiz. Görüntüleri üzüntüyle izlemiş bulunmaktayız. Bahse konu öğretmenlerimizin işine son verilmiştir. Hukuki süreç başlamıştır, konuyla ilgili detaylı açıklama üst yönetim tarafından yapılacaktır" denildi.

ÇOSB’DAN AÇIKLAMA: SÖZ KONUSU ÇALIŞANLARIN İŞİNE SON VERİLEREK İDARİ TAHKİKATA BAŞLANDI

ÇOSB yönetiminden konuya ilişkin yazılı açıklama da yapıldı. Bölge müdürlükleri bünyesinde faaliyet gösteren Özel ÇOBS Kreş ve Gündüz Bakım Evi ile ilgili basında yayınlanan görüntülerle ilgili açıklama yapma gereği duyulduğu belirtilerek, “Görüntülerdeki konu, yargıya intikal ettirilmiş olup, bölge müdürlüğümüz tarafından söz konusu çalışanların, işine son verilerek idari tahkikata başlanmış olup, tahkikat devam etmektedir. Kreşimizdeki diğer çocuklarımızın ve velilerimizin etkilenmemesi için büyük bir titizlikle üzerinde durduğumuz konuyla ilgili kişiler hakkında idari gerekli işlemlerin yapılacağını ve yargılama sürecinin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız” ifadelerine yer verildi.

KREŞ YÖNETİCİLERİ DE GÖREVDEN ALINDI

Yeni yapılan bir açıklamada öğretmenlerden sonra kreş idarecilerinin de görevlerine son verildiği belirtildi.

ÇOCUKLARINI KREŞTEN ALMAYA BAŞLADILAR

Şiddet görüntülerinin medyada yer alması sonrası velilerin çocuklarını kreşten alıp götürdüğü gözlendi.

"İÇ ÇAMAŞIRINI ÇÖPE ATTIĞI İÇİN FARK ETMEDİM BU DURUMU"

Velilerden Melek İde, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayın yaz aylarında gerçekleştiğini söyledi. Yaşanan olaylar nedeniyle çocuğunun psikolojik tedavi gördüğünü anlatan İde, şunları kaydetti:

"Çocuğumla konuştuğumda 'ben okula girmek istemiyorum' dedi. Niye diye sorduğumda 'öğretmenim beni tuvalette itekledi' dedi. Ondan sonra ben öğretmeni aradım. 'Benim çocuğum böyle bir problem yaşamış birlikte bu problemi çözün' dedim. Tek söylemiş olduğum buydu. Ondan sonra çocuğu ikna edip okula getirdim, bana 15 gün sonra kendi öğretmeni bir geri dönüş yaptı. 'Çocuğunuz 15 gündür tuvaletini altına yapıyor.' dedi. İç çamaşırını çöpe attığı için ben fark etmedim bu durumu. '15 gün ara verin' dendi. 15 günün sonunda M. hanımla yaşamış olduğu sıkıntıdan bahsettim. Hiçbir şekilde bana M. hanımın adının geçtiği bir cümle kullanılmadı. '15 gün ara verin' dendi. Ondan sonra ben çocuğumu okuldan aldım. Müdürle de aynı şekilde konuştum. Gerekli her yere şikayetimi yapacağımı söyledim. 'Siz istediğiniz yere şikayetinizi yapabilirsiniz' dedi. Çocuk büroya gittim, sonra dava açtım."

Kaynak: DHA-AA

KREŞTEKİ KORKUNÇ OLAYIN GÖRÜNTÜLERİ

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler