HABER

Arkeologları şok eden keşif! İznik'te lahitler ve bazilika bulundu

Bursa'da 1 milyon 50 bin liraya kamulaştırılan zeytinlik alanda tarihe ışık tutacak kalıntılara ulaşıldı. Sit alanı ilan edildikten sonra 1 milyon 50 bin liraya kamulaştırılan zeytinlik alanda onlarca mezardan oluşan 2 bin 200 yıllık lahitler ve 1500 yıllık olduğu düşünülen bazilika bulundu. Definecilerin bölgeyi 1989 yılından bu yana talan ettiği de ortaya çıktı.

100 yılın keşfi olarak nitelendirilen İznik gölünün tabanındaki bazilikanın ardından 2. bir bazilikayı da zeytinlik alanda bulduklarını ilk kez açıklayan arkeologlar, bölgenin Nekropark alanına dönüştürüleceğini söyledi.

2019 yılından bu yana Hisardere Nekrepolü'ndeki kazı çalışmalarının Bilimsel Koordinatörlüğünü üstlenen Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Üyesi Doç. Dr. Aygün Ekin Meriç; M.Ö. 2. yüzyılda inşa edildikleri tahmin edilen lahitlerin içerisinden çıkan mumyalanmış 2'si bayan biri erkek cesedinin müzeye kaldırıldığını söyledi.

Meriç; lahitlerden birinin bu güne kadar zarar görmeden korunduğunu; bir diğerinin ise içerisinden 2008 yılına ait bir şu şişesi kapağının çıktığını, muhtemelen bu yıllarda defineciler tarafından patlatılıp içerisinin açıldığını söyledi. 2016 yılından bu yana Hisardere Nekrepolü'nden 6 adet lahit çıkarıldığını ifade eden Meriç, bölgede yaklaşık 1,5 dönümlük alanda 2. bir bazilika keşfettiklerini söyledi.

UNESCO LİSTESİNE GİRMİŞTİ! TARİH FIŞKIRIYOR

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
ismi lazım değil saraylı onları satar şimdi
Kardeşim kimin topragindan çıktıysa onundur ya da değerini verin alın adamın Zeytinlik gitti.
Geri Dön