HABER

Yangından etkilenen vatandaşlar için 11 milyon TL'lik kaynak aktarılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sosyal medyadan yaptığı açıklamada Mersin Silifke'de çıkan 2 yangın ile Antalya Gazipaşa'daki yangınların kontrol altına alındığını duyurdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da yangın bölgelerindeki yaralanma, can kaybı ve çalışmalar hakkında sosyal medya hesabından bilgi verdi. Bakan Derya Yanık ise 5 ile 11 milyon TL'lik bir kaynağın yangından etkilenen vatandaşların temel ihtiyaçlar için aktarılacağını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye genelinde devam eden yangınlar ve söndürme çalışmaları hakkındaki son durumu açıkladı. Bakan Pakdemirli, sosyal medyadan yaptığı açıklamada Mersin Silifke'de çıkan 2 yangının kontrol altına alındığını açıkladı. Böylece Mersin'de son 4 günde 8 orman yangını kontrol altına alınırken felaketin boyutu da gün ağarınca ortaya çıktı. Yanan bölgede itfaiye ekipleri soğutma çalışmalarına devam ederken binlerce dönüm ormanlık alanın küle döndüğü görüldü.

Pakdemirli açıklamasında şunları ifade etti:

Mersin Silifke'de çıkan 2 yangın kontrol altına alındı. Böylece Mersin'de son 4 günde 8 orman yangını kontrol altına alınmış oldu. Soğutma çalışmaları devam ediyor.

MERSİN'DE ORMAN YANGINLARININ TAMAMI KONTROL ALTINDA

Aydıncık ilçesine bağlı Pembecik Mahallesi’nde 28 Temmuz günü öğle saatlerinde çıkan orman yangını, poyrazın da etkisiyle hızla yayıldı. Alevler, ilçe merkezine ve Duruhan Mahallesi’ne de sıçradı. Yerleşim yerleri tahliye edildi. Bu yangınlar, yangın söndürme ekiplerinin havadan ve karadan müdahaleleriyle dün kontrol altına alındı.

Bozyazı ilçesine bağlı Gözce Mahallesi’nde de 28 Temmuz’da çıkan orman yangını da 29 Temmuz’da kontrol altına alındı. Silifke ilçesine bağlı İmamuşağı Mahallesi’nde ise 29 Temmuz’da orman yangını çıktı. Geniş araziye yayılan yangın, Akdere ve Yeşilovacık mahallelerine de sıçradı. Bölgedeki kamp yerleri ve 2 otel boşaltıldı. Alevler, bazı evlere de zarar verdi. Çok sayıda hayvan öldü. Yangın söndürme ekiplerinin yoğun mücadelesine vatandaşlar da destek verdi. 30 Temmuz günü Silifke, Aydıncık ve Gülnar ilçelerinin sınırında yer alan Dedeler Mahallesi’nde de yangın çıktı. Bölgedeki yangınların tamamı bugün sabah kontrol altına alındı.

ANTALYA'DAKİ YANGIN DA KONTROL ALTINA ALINDI

Bu açıklamasının ardından Bakan Pakdemirli sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Antalya Gazipaşa'daki yangının da kontrol altına alındığını açıkladı.

KEMER'DEKİ YANGINLAR SÖNDÜRÜLDÜ

Ayrıca, Kemer'de öğlen saatlerinde 3 bölgede çıkan orman yangını bir saatlik çalışmayla söndürüldü.

107 YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Bakan Pakdemirli yangınlardaki son durumu açıklayarak 112 yangından 107'sinin kontrol altına alındığını açıkladı.

Pakdemirli yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

28 Temmuz-1 Ağustos 2021 tarihleri arasında çıkan 112 orman yangınının 107’sini kontrol altına aldık. Devam eden 5 yangını kontrol altına alma çalışmalarımız aralıksız devam ediyor.

BAKAN YANIK ALADAĞ’DA

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Adana’nın Aladağ ilçesinde 28 Temmuzda çıkan ve dün kontrol altına alınan yangın bölgelerinde incelemelerde bulundu. Alevlerden etkilenen Topallı Mahallesi’nde mağdur olan ailelerle bir araya gelen Bakan Yanık’a, ziyaretinde, Adana Valisi Süleyman Elban, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşin Işıkveren, AK Parti Adana Milletvekilleri Tamer Dağlı, Abdullah Doğru, Aladağ Kaymakamı Gürkan Üçüncü, Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ay ile kurum müdürleri eşlik etti.

VATANDAŞLARI DİNLEDİ

Bakan Yanık ile beraberindekiler, evi yanan Zarife Büyükün’e, zararlarının giderileceğini ve devletin her zaman yanlarında olduğunu söyledi. Bakan Yanık’ın yanına gelen Arife Kocabıyık ise ahırındaki hayvanlarına vereceği yem ve samanlarının tamamen yandığını söyledi. Bakan Yanık ise Kocabıyık’ın evine giderek, zararlarının giderileceğini belirtti.

5 İLE 11 MİLYON TL'LİK KAYNAK AKTARILIYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yangından etkilenen vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılanması için 11 milyon TL'lik bir kaynağın aktırılacağını açıkladı.

Bakan Yanık açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Yangından etkilenen 5 ilimize acil ve temel ihtiyaçların karşılanması için 11.000.000 TL daha kaynak aktarıyoruz. Böylece Bakanlık olarak toplam 21.000.000 TL destek ulaştırmış olacağız. Bölgedeki ihtiyaca göre desteklerimiz sürecek."

BAKAN KOCA'DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Manavgat ve Mersin'deki yangınlarla ilgili bilgi verdi. Bakan Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Manavgat’taki yangında, ikisi yeni toplam 7 can kaybımız var. Yangından etkilenen 507 kişiden 497’si tedavileri tamamlanarak taburcu edildi. 10 kişinin tedavisi sürüyor. 34 adet 112 ambulansı, 15 UMKE ekibi, 1 mobil komuta aracı, 183 sağlık personeliyle olay yerindeyiz.

Mersin’deki yangından etkilenen 154 kişi, tedavileri tamamlanarak taburcu oldu. 28 adet 112 ambulansı, 2 UMKE timi, 90 sağlık personeliyle olay yerindeyiz. Sağlık çalışanlarımız adına tüm Mersinlilere geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

Marmaris ve Bodrum’daki yangınlardan etkilenen 203 kişiden 186’sı tedavileri tamamlanarak taburcu oldu. 17’nin tedavisi devam ediyor. Olay yerinde 39 adet 112 ambulansı VE 15 UMKE ekibiyle toplam 193 sağlık personeli görev yapıyor. Marmaris’te bir can kaybımız olmuştu."

BAKAN SOYLU VE BAKAN ÇAVUŞOĞLU AFET BÖLGESİNDE

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yangının etkilediği Alanya ve Gündoğmuş ilçelerinde havadan ve karadan incelemelerde bulundu.

Bakanlar Soylu ve Çavuşoğlu, orman yangınının sürdüğü Alanya'nın Güzelbağ Mahallesi'ni helikopter ile havadan inceledi.

Ardından kara yoluyla yangın bölgesine geçen Soylu ve Çavuşoğlu, Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer ve yangınla mücadele eden görevlilerden bilgi aldı.

Bakanlar Soylu ve Çavuşoğlu, mahalle meydanında vatandaşlarla bir araya geldi.

Daha sonra helikopterle yangından etkilenen Bayır Mahallesi'ne gelen Soylu ve Çavuşoğlu, yangın mağduru vatandaşların taleplerini dinledi.

Soylu ve Çavuşoğlu, daha sonra Gündoğmuş ilçesine bağlı Umutlu Mahallesi'nde vatandaşlarla sohbet etti.

Gündoğmuş ilçesine de gelen Bakanlar Soylu ve Çavuşoğlu, kaymakam Hamza Özbilgi'den yangın söndürme çalışmalar hakkında bilgi aldı, vatandaşların taleplerini dinledi.

TAHLİYE EDİLEN SENİR MAHALLESİNDE İNCELEME

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yangın tehlikesi nedeniyle boşaltılan Gündoğmuş ilçesine bağlı Senir Mahallesi'ne de geçti.

Burada yangın söndürme ve tahliye çalışmaları hakkında bilgi alan Soylu ve Çavuşoğlu, ardından bölgeden ayrılarak Manavgat'a geçti.

YANGINLAR KONTROL ATINDA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
kontrol altına alınmış ne kalmışta kontrol altına aldın bakan.Doğru gerçi adı üstünde bakan ancak bakarlar.Ülke yandı baktılar ülkeye mülteci doldu baktılar,ülkede insanlar aç sefil işsiz bakıyorlar.Ege deki adaları yananlılar aldı silahlandırdı baktılar.Bunların işi gücü boş boş bakmak zaten.Yalan dolan durmak yok yola devam.
Her yıl 5 yangın söndürme uçağı alsaydınız belki bu sahneler yaşanmayacaktı..Ayrıca termal gözetleme için İHA lar neden kullanılmıyor?
Termal kameralarla donatılmış yapay zeka yazılımına sahip İHA larla ormanlık bir bölgede başlayan yangını tespit etmek mümkün..
otel konut yapilacak
Geri Dön