HABER

Balıkesir'i düşman işgalinden hayvan taklidi yaparak kurtaran 'Tülütabaklar'

Balıkesir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 99'uncu yılı kutlandı. Düzenlenen etkinlikte en dikkat çeken ise 'Tülütabaklar'ın geçitte yer alması oldu. Kentin işgalden kurtulmasında simge haline gelen Tülütabaklar, renkli ve korkutucu makyajları ile gösteriye damga vurdu. 99 yıl önce kentin işgal edilmesinin silahsız bir grup olan 'Tülütabaklar' tarafından engellendiğini anlatan Başkan Yücel Yılmaz, 'Tülütabaklar'ın aslında deri işiyle uğraşan bölge esnafı olduğunu söyledi.

Balıkesir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yılı nedeniyle Kuva-yi Milliye Meydanı'nda düzenlenen program, Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Mahmut Büyükcingi ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, askeri araç üzerinden halkı selamladı. Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajı okundu. Balıkesir'in düşman işgalinden kurtuluşu, sembolik olarak canlandırıldı. Günün anlam ve önemini anlatan sunum ve şiirler okundu. Askeri bando ve Mehteran takımı, marşlar seslendirdi.

TÜLÜTABAKLAR GÖSTERİ YAPTI

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
vay be ilk kez duyuyorum tarih kitapları meger bize yalan söylemiş
saçma öykülerle türk milletini avutup büyüttüler şimdi de herhalde para kazanmak birilerini yolmak için bu oyuna baş vuruyorlar,iyiki ülke müslüman yoksa çıkıp biri bunları hayvan diye katlederlerdi
samanizmden kalma bir adet turkiyenin heryerinde farkli rituellerde yapiliyor. kimisi baska isim takmis kimi baska ….
Geri Dön