HABER

Boza içmenin tam zamanı: Sevmiyorsanız bile faydalarını duyduktan sonra sevmeye başlayabilirsiniz! Kanserden öksürüğe kadar birçok derde deva

Boza nostaljik içecekler arasında bulunuyor. Tadı ve kokusu bizi çocukluğumuza götürüyor. Üzerine dökülen tarçın ve leblebi bozanın lezzetine lezzet katıyor. Sevenin çok sevdiği sevmeyenin ise uzak durduğu bozanın faydalarını duyanlar şaşırıyor. Osmanlı'dan bu yana yıllardır süre gelen boza kanser, öksürük, enfeksiyon, bağışıklık sistemi bozuklukları gibi çok çeşitli hastalıklara şifa oluyor.

Yavaş yavaş kışa doğru yaklaşırken yediğimiz ve içtiğimiz gıdalar değişmeye başlıyor. Boza en sık tüketilen sonbahar, kış içecekleri arasında yer alıyor. Osmanlı'dan beri hayatımızda yer alan boza Türkiye'de darıdan yapılıyor. Ancak mısır, arpa, çavdar, yulaf, buğday, kara buğday, arnavutdarısı, gernik gibi tahıllarla da yapılan çeşitleri bulunuyor. İçerisinde zengin demir, fosfor, A, B1, B2 ve E vitaminleri bulunan boza sağlık için oldukça fazla fayda sağlıyor.

BOZANIN FAYDALARI

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler