HABER

Çoban buldu! Bursa'da bilim dünyasını heyecanlandıran keşif

100'ün üzerinde mağara ve 15 milyon yıl önceki fosil yataklarına ev sahipliği yapan Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde toprak kayması sonucu ortaya çıkan bir mağarada heyecan verici bir keşfe rastlandı. Daha önce literatüre Paşa Fil (Gamphotherium Paşalarensis) olarak geçen dünyanın en büyük fil fosilinin bulunduğu ilçede son tarihi bulgular, özellikle beslenme alışkanlıkları ve mutfak kültürünün yeniden gözden geçirilmesine neden olacak.

Mermer yataklarındaki kalsiyum karbonat nedeniyle milyonlarca yıl önceki fosillerin bozulmadan günümüze kadar geldiği Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde toprak kayması sonucu ortaya çıkan ve bir çoban tarafından keşfedilen mağara özellikle beslenme ve mutfak kültürü ile ilgili bilinen tüm gerçeklerin yeniden yazılmasına neden olacak türden. Yapılan ilk incelemeler de uzun yıllardır ışık görmemesine rağmen net şekilde belli olan mağara çizimlerinde manda ya da inek benzeri bir hayvanın avlandığı ve evcilleştirilmeye çalışıldığı anlaşılıyor.

BÖLGE KORUMA ALTINA ALINDI

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
O zaman din yok muymuş, niye namaz kılmıyorlar.
Yav arkadaş MÖ diyor 7000 yıl önce 10.000 diyor... Farkındamısın işiniz gücünüz din olmuş... Yav o zaman laiklik yokmuymuş hiç resmetmemişler. Aaaa kadın hakları da yok sanırım hep avcı figüründe erkek var... Tarihi bir keşif yapılmış milletimizin yorumlarına bak... Bukadar basitleştirmeyin
din AKP'den sonra geldi . aslında çizilenler çok değil 2002 öncesi .Avrupa bizi kıskanıyor
tarihe bakış açımız bu işte. "kemalpaşa tatlısı".. açıkça dememişler ama nerdeyse 7000/10000 yıllık tatlı diyecekmiş belediye başkanı..
resimlere dikkatlice bakıyorum da
Geri Dön