HABER

Merkel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a veda ziyareti

Görevi bırakmaya hazırlanan Almanya Şansöylesi Angela Merkel veda ziyareti için bugün Türkiye'ye geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile Huber Köşkü'nde bir araya geldi. Liderler bir süre balkonda sohbet ederken Erdoğan, Merkel'e İstanbul Boğazı'nı anlattı. 1,5 saat süren görüşme sonrası Erdoğan ve Merkel, ortak basın açıklamasında bulundu.

Veda ziyareti kapsamında Türkiye'ye ziyaret gerçekleştiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Huber Köşkü'nde bir araya geldi. İki lider görüşmelerinin ardından ortak açıklamada bulundu.

Erdoğan konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Sayın Merkel'le yürüttüğümüz başarılı çalışmaların yeni hükümet döneminde de aynı şekilde devam etmesini temenni ediyorum. Her zaman çözüm odaklı bir lider oldu.

Sayın Merkel ile bugünkü görüşmelerimizde ikili ilişkilerimiz başta olmak üzere gündemimizdeki meseleleri ayrıntılı şekilde ele aldık.

Almanya'daki Türk toplumu ilişkilerimizin en önemli sosyal yönünü oluşturuyor, ortak zenginliğimizi teşkil ediyor.

Sayın Şansölye'nin bundan sonra da Türk-Alman dostluğuna önemli katkılar sağlayacağına eminim.

Irkçılık, İslam ve yabancı düşmanlığıyla ayrımcılık ne yazık ki Avrupa'daki Türk toplumunun başlıca sorunları olmaya devam ediyor.

Merkel'in açıklamalarından öne çıkanlar:

Almanya'da doktor, bilim adamı, akademisyen olarak çalışan anne babaları göçmen Türk insanlar var. Örnek teşkil eden kariyerleri olduğunu gördük. Bu örneklerden biri de Uğur Şahin ve Özlem Türeci.

Türkiye'ye AB'nin yasa dışı göç konusunda vereceği desteğin devam edeceğini ifade ettim.

İnsan kaçakçılığını engellemek istiyoruz. AB'nin bu konuda Türkiye'yi desteklemesi bir gereklilik, bir şart.

HUBER KÖŞKÜ'NDE TARİHİ VEDA

Kısıklı’da bulunan evinden çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarabya’da bulunan Huber Köşkü’ne geldi. Ardından Almanya Şansölyesi Angela Merkel de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek üzere Huber Köşkü’ne ulaştı.

ERDOĞAN, BOĞAZ'I ANLATTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel Huber Köşkü'nde saat 12.00 sıralarında bir araya geldi.

Erdoğan ve Merkel, görüşme öncesinde Huber Köşkü'nün balkonuna çıkarak İstanbul Boğazı'nı izledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkel'e İstanbul Boğazı hakkında bilgi verdi. Erdoğan ve Merkel gazeteciler ile sahildeki vatandaşları da el sallayarak selamladı.

GÖRÜŞME SONA ERDİ

İki lider arasında Yaklaşık 1.5 saat süren görüşme sona erdi. Görüşmenin ardından balkona çıkarak bir süre boğazı seyreden Erdoğan ve Merkel, daha sonra yemeğe geçti. İki liderin ortak basın toplantısı yapması bekleniyor.

(İHA)

ERDOĞAN-MERKEL GÖRÜŞMESİNDEN DİKKAT ÇEKEN FOTOĞRAFLAR

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön