HABER

SON DAKİKA | Marmaris'teki yangında 3'üncü gün... Bakan Soylu'dan sabotaj iddialarına yanıt: Yangının çıkışına yönelik bir tespitimiz, kimliğimiz var

Son dakika: Muğla Marmaris'te ormanlık alanda çıkan yangın 3'üncü gününde... Yangın söndürme çalışmaları aralıksız devam ederken sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yangına havadan müdahale yeniden başladı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Çalışmalar sonucunda düne göre daha iyi olduğumuzu gördük" derken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sabotaj iddialarıyla ilgili olarak "Yangının çıkışına yönelik bir tespitimiz, kimliğimiz var" diye konuştu.

Son dakika: Muğla Marmaris'te 21 Haziran'da başlayan orman yangını 3'üncü gününde... Yangını söndürmek için ekiplerin yoğun çalışması devam ederken havanın aydınlanmasıyla havadan müdahale yeniden başladı. Yangını, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da kriz merkezinden takip ediyor. Bakan Kirişci, yangınla ilgili son yaptığı açıklamada "Çalışmalarımız dünden bugüne hava araçlarıyla sürdü ama karadan da çalışmalar yürütüldü. Çalışmalar sonucunda düne göre daha iyi olduğumuzu gördük" dedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise sabotaj iddialarıyla ilgili olarak "Yangının çıkışına yönelik bir tespitimiz, kimliğimiz var" diye konuştu. İşte son dakika haberinin detayları...

12:45 MSB: 3 HELİKOPTERLE HAVADAN MÜDAHALE ETMEKTEYİZ

Milli Savunma Bakanlığı, Marmaris’te devam eden yangın söndürme çalışmalarına 3 helikopter ile destek verildiğini duyurdu. Bakanlığın Twitter'daki hesabından yapılan açıklamada, "Kara Kuvvetlerimize ait helikopterler ile Marmaris’te devam eden yangın söndürme çalışmalarına destek sağlanmakta olup 1 adet S-70, 1 adet AS-532 ve 1 adet CH-47 tipi helikopterlerimiz de yangına havadan müdahale etmektedir" denildi. (DHA)

94f4745f43edb9bd64148449d03d32e1

11:00 | BAKAN KİRİŞCİ'DEN AÇIKLAMA: DÜNE GÖRE ÇOK DAHA İYİYİZ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yangınla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

"Çalışmalarımız dünden bugüne hava araçlarıyla sürdü ama karadan da çalışmalar yürütüldü. Çalışmalar sonucunda düne göre daha iyi olduğumuzu gördük. Bu noktada hava araçlarıyla bilgi vermekte fayda var. Bugün itibarıyla 12 tane uçağımız ve 45 tane helikopterimiz var. Dün 41 olan sayı, bugün 57. 253 adet arazözümüz sahada aktif olarak kullanılıyor. 2600 civarında kişi sahada yangına müdahale ediyor. Bir taraftan da meteorolojik veriler bizim çalışmalarımıza dün olduğu gibi bugün de ışık tutuyor. Bugün için beklentimiz düne göre rutubetin daha yüksek olacağı, rüzgarın da düne göre bir miktar artacağıdır. 103 aile, 274 birey herhangi bir zarar görmesin diye tahliye edilmiştir. Biz ormanımızın, bütün canlılarımızın tırnaklarına zarar gelsin istemiyoruz. Hassasiyetimiz bu. Temennimiz yangının kontrol altına alınması konusunda akşam saatlerinde daha somut veriler almaktır."

SOYLU3

10.59 | BAKAN SOYLU'DAN SABOTAJ İDDİALARINA YANIT

İçişleri Bakanı Soylu da yangın üzerinden yapılan eleştirilere yanıt vererek, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin afetler ve yangınlar konusunda kabul edilmiş bir üstünlüğü bulunuyor. Bu yangınlarda büyük bir mücadele ortaya konuluyor: bunun yanı sıra depremler, sellerle mücadele ortaya konulmuştur. Her bir canlıyı korumaya yönelik anlayışı devam etmektedir. Hiçbir gün siyaset devşirmedik. Vatandaşlarımıza şunu söylemek istiyorum. Meseleye yardımcı olmaktan ziyade bu meselede 'Nasıl kaos oluşturabilirim' şeklinde bir anlayışla karşı karşıyayız. Ne yapmak istediklerini, vazifelerinin ve görevlerinin ne olduğunu bilmiyorum. Bu sanki sadece hükümete ait bir sorumluluk. 'Bunlara nasıl çelme takarız' anlayışıyla Aydın'a giderken uğrayayım, dostlar alışverişte görsün, anlayışı kabul edilemez bir anlayıştır. Meselenin lojistiğinin ve diğer bütün desteklerinin nasıl sağlanacağını, aynı zamanda kamu araçlarının nasıl ortaya konulabileceğini bir program ve çerçeve içinde her şey yapılmıştır. 'Gece görüşlü araçlar nerede' diyor. Bir ana muhalefet partisi genel başkanı açıklama yapacaksa devletin gelenek ve adabına uygun bir şekilde olmalı. Ne zaman olduysa kendisine bilgiyi vermişizdir. Tüm bilgiler kendilerine iletilmektedir. Türkiye'nin hava aracı açısından aldığı tedbirler bugün Marmaris'teki vatandaşlarımız da görmektedir. Senkronize bir çalışma başından beri devam etmektedir ve devam edecektir. Hani geçen sene belediyelerinizden yardım topluyordunuz. Yapacağınız işin, söyleyeceğiniz sözün arkasında olacaksınız. 3-4 saatlik uykularla ayaktayız, insanların emeklerine yazık. Beceriksiz kim? Çok para toplayacaksan belediye otobüslerini tamir ettirmek için para topla. Laf söylemek için laf söylemek olmaz. Türkiye'nin bunu kaldıracak bir gücü yoktur."

"GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTERLER DE UÇUŞA BAŞLAYACAK"

Bakan Soylu, gece görüşlü helikopterlerin de bu gece veya yarın uçuşa başlayacağını dile getirerek, "Dünden beri Cumhurbaşkanı'mıza sürekli olarak bilgi arz ediyoruz. En son geçen gece aradım. Saat 03.30'du. Devlet bütün ciddiyetiyle duruma hakim. Akşener, Meclis kürsüsüne çıkıyor, laf üretiyor, gece görüşlü helikopterle ilgili. Bu çok riskli bir iştir. Gece görüşlü helikopterler normal gece uçan bir helikopter gibi değildir. Gece görüşlü helikopterlerle ilgili o kadar iyi hesaplama yapmak lazım ki başka faciayla karşı karşıya kalmayalım. Planlamalarda temmuzun başında gece görüşlü helikopterler konusunda anlaşmalar yapıldı. Türkiye her meselesini özellikle afet, orman yangınları gibi vatandaşının mağdur olabileceği konuları yönetebilecek kudrettedir. Şu ana kadar 1500 sorti var. Devlete iftira atmak doğru değildir, yanlış bir davranıştır. Gece görüşlü helikopterler de bu gece veya yarın gece uçuşuna başlayacaktır. Bu bir planlamadır" dedi.

"NASIL ÇIKTIĞINA DAİR TESPİTİMİZ VE BİR KİŞİNİN KİMLİĞİ VAR"

Bakan Soylu, yangının nasıl çıktığına dair tespitleri ve 1 kişinin kimliği olduğunu da vurgulayarak, "Bu konuda hepimizin ortaya koyacağı tedbirleri bir şekilde düşünmek durumundayız. Orman yangınının başlangıç konusunu bir kez daha konuştuk. Bir koy ve bizim bir tespitimiz var. Hem emniyet istihbaratımızın hem de jandarmamızın tespiti oldu. Yakın bir zaman diliminde bir açıklama yapacağız. Yangının nasıl çıktığına dair tespitimiz ve 1 kişinin kimliği var. Arkadaşlarımız konunu üzerindeler, nasıl çıktığını, nasıl ortaya konulduğu yönünde de tespitleri söz konusu. Çıkış noktasını görürseniz daha iyi anlayabilme kabiliyetine sahip olabilirsiniz" diye konuştu.

10.47 | "3 BİN 500 FUTBOL SAHASI ALAN KÜLE DÖNDÜ"

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün yaklaşık 3 bin 500 futbol sahasına eşdeğer olan 2 bin 884 hektar alanın yandığını söyledi.

06:03 | HAVADAN MÜDAHALE YENİDEN BAŞLADI

Muğla’nın Marmaris ilçesinde 36 saattir devem eden orman yangında, havanın aydınlanmasıyla birlikte havadan müdahale başladı. 27 helikopter ve 14 uçaktan oluşan yangın söndürme ekibinin hava trafiği drone görüntülerine de yansıdı.

AW652219_01

03:20 | OGM'DEN AÇIKLAMA

Orman Genel Müdürlüğü, sosyal medya hesabından Marmaris'te devam eden yangınlara ilişkin son durumu bildirdi. Müdürlükten yapılan açıklamada, "Toplam 2604 personel, 253 arazöz, 26 su tankeri ve diğer kamu araçları ile toplam 598 araç, 17 OGM dozeri olmak üzere 53 iş makinesi, emniyet ve jandarmaya ait 20 TOMA görev yapıyor. Bölgede rüzgar 23 Km/saat, sıcaklık ortalama 27 derece arasında ve nem ortalama yüzde 50 oranında. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte 20'si OGM helikopteri olmak üzere 27 helikopter ve 14 uçak yangına müdahale edecek. Ormanı korumak vatanı korumaktır" ifadeleri kullanıldı.

01:00 | 51 HANE TAHLİYE EDİLDİ

Bakan Kirişci, yangının 200 hektarın üzerinde bir alanda etkili olduğunu, tedbir amaçlı 51 hanede 151 kişinin güvenli bölgelere tahliye edildiğini, TOMA’ların tahliye edilen evleri beklediğini sözlerine ekledi.

YANGINDAN KORKUTAN GÖRÜNTÜLER

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 58 yorum
yanmadan once bucalismalarin binde biri onlem alsaniz bu kadar genis alan yanmazdi. guvenligi artirin, ormanlara girisi yasaklayin, tum gocmenleri turistik ve orman alanlarindan uzakkk tutun, 10000 orman koruma memuru alin, ormanlari belli alanlara bolup koruyun, dronlarin kameralarin sayisini artirin
@003osman THK uçaklarını hangarda bekletenlerin dronlarla sadece yapacağı hava atmaktır.
@003osman senin ucakların gece göruslu helikopterlerin 1 temmuzda degil 1 mayısta hazır olacaktı..bu ne gevseklik nasıl bir planlayamama..geri butun konustuklarınız hikaye
Osman bey buyruğudur der gibi.
ciğerimiz yandı yine sebep olanların Allah belasını versin
Sanki sönmesi istenmiyor gibi bir durum var.
Bu ormanları sizinkilerin yaktığı aşikar, sönmesini istemeyenlerde yine sizinkiler, iyi araştır öyle yorum yap
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler