HABER

THY uçağında koronavirüs alarmı! Ankara'ya iniş yaptı

Son dakika haberine göre Tahran- İstanbul seferini yapan THY uçağı koronavirüs şüphesi nedeniyle Ankara'ya iniş yaptı. Esenboğa Havalimanı'na çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı ilk açıklamada söz konusu uçak seferinin planlı olduğunu belirterek, "İran’dan ülkemize dönmek isteyen Türk vatandaşları için ise özel bir sefer düzenlenmiştir. İran’dan bu seferle ülkemize gelen Türk vatandaşları 14 gün süreyle gözlem altında tutulacaktır." ifadelerine yer verdi.

Türk Hava Yolları'nın (THY) Tahran-İstanbul seferini yapan TK879 sayılı uçağı, koronavirüs şüphesiyle Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi. Havalimanına çok sayıda ambulans sevk edilirken, bakanlık ve il sağlık müdürlüğü yetkilileri uçağın içine girerek yolcu muayenelerini yaptı.

Yolcular ve mürettebat, daha önce boşaltılan ve karantina hastanesi olarak kullanılan Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesine nakledildi.

Burada, 14 gün gözetim altında tutulacak yolcular ve mürettebattakilerin detaylı sağlık kontrolleri ve tahlilleri yapılacak.

SAĞLIK BAKANI KOCA'DAN İLK AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada, söz konusu uçak seferinin planlı olduğunu belirterek "Yolcuların detaylı sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra numuneleri alınarak Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda tahlilleri tamamlanacaktır." ifadelerine yer verdi.

vırus

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamaları şöyle;

"Bilindiği üzere, 23 Şubat'tan itibaren, komşumuz İran’la kara, demir ve havayolu geçişleri durdurulmuştur. Kara sınırlarımız karşılıklı olarak kapalıdır ancak havayoluyla ülkemizden İran’a dönmek isteyen İran vatandaşları için dönüşler devam etmektedir.

İran’dan ülkemize dönmek isteyen Türk vatandaşları için ise özel bir sefer düzenlenmiştir. İran’dan bu seferle ülkemize gelen Türk vatandaşları 14 gün süreyle gözlem altında tutulacaktır.

Bu çerçevede THY’ye ait TK879 sefer sayılı Tahran uçağının Ankara’ya inişi planlanmıştır. Uçakta bulunan 132 Türk yolcu ve mürettebat ilk kontrolleri ve karantina süreçleri için daha önce boşaltılmış ve karantina hastanesi olarak hazırlanmış olan Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesine nakledilecektir.

Yolcuların detaylı sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra numuneleri alınarak Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda tahlilleri tamamlanacaktır."

SADADFGF

THY uçağında koronavirüs alarmı! Ankara'ya iniş yaptı

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler