HABER

Yer: Tokat! İlk tuvalet müzesi kuruldu... 'Sık dişini helası' olarak biliniyor

Tokat'ta halk arasında 'Sık dişini helası' olarak bilinen Anadolu'nun ilk umumi helası 'Su ve Temizlik Müzesi' olarak hizmete açılacak. Restorasyon çalışmaları tamamlanan yapı hakkında konuşan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, "Yerli ve yabancı turistler ecdadın bıraktığı medeniyeti görme imkanı bulacak. Sık dişini helası müze olarak bir ilk olduğunu değerlendiriyoruz. Ecdat nasıl 1400'lü yıllarda böyle bir eser yaptı ise şimdi onların torunları olarak bizler de müze yaptık'' dedi.

Tokat Sulu Sokak Çarşısı’nda 15. yüzyılda yapılan, uzun bir süre depo olarak kullanılan tarihi mekan Tokat Belediyesi tarafından restore edildi. Yaklaşık 3 yıldır devam eden çalışmada virane durumda olan yapı turizme kazandırıldı. Selçuklu Veziri Ali Tusi tarafından imar edilen, mülkiyeti belediye ait olan tarihi yapı 'Su ve Temizlik Müzesi' olarak hizmet verecek.

Tarihi mekanda o dönemde kullanılan su yapıları, tuvalet taşları ve kanalizasyon sistemi sergilenecek. Zeminindeki su kanalları korunarak insanların gezebilmesi için temperli cam kaplama yapılan müzede ibrikler, su muslukları gibi eski eşyalar da yer alacak.

ÖRNEĞİ OLMAYAN BİR YAPI

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler