HABER

Zararı gözle görülse ağzınıza sürmezsiniz... Adım adım ölüme götürüyor! Gördüğünüz yerde uzaklaşın

Hava kirliliği gibi çevresel faktörler gibi yediklerimiz ve içtiklerimiz de kanser gelişiminde çok önemli rol oynuyor. Çok uzun zamandır beslenme ve kanser ilişkisiyle ilgili araştırmalar yapılıyor. Kanserojenler, riskinize doğrudan katkıda bulunan maddelerdir; tütün ve asbest gibi şeyler.... Ancak, tabağınızda kanserojenler bulunabilir. Ve büyük olasılıkla kansere neden olan yiyecekleri yiyorsunuz. Hatta bu kanserojen yemekler en sevdikleriniz bile olabilir!

Kanser, dünyada koroner kalp hastalığından sonra en çok ölüm nedeni olarak ikinci sırada. Kanser türlerinin ve kansere bağlı ölümlerin yarısının doğru beslenmeyle önlenebileceği tahmin ediliyor.

Uzmanlar, kanser gelişimine katkıda bulunan temel faktörün oksidatif stres olduğunu açıklıyor. Bazı gıdalar, serbest radikallerin DNA'mız üzerindeki etkisini nötralize ederek oksidatif strese karşı koyabilir. Bu gıdalar, birçok taze meyve ve sebzede bulunan antioksidan olarak bildiğiniz şeyleri içerir. Kanserojen gıda tüketiminizi azaltarak kansere yakalanma riskini de azaltabilirsiniz.

Aşağıda belirttiklerimiz kanserojen oldukları ve sağlığınıza zararlı oldukları bilimsel olarak kanıtlandığı için, kaçınmak isteyeceğiniz yiyeceklerdir.

KANSERLE İLİŞKİSİ OLAN EN ZARARLI YİYECEKLER

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler