HABER

"Gambari'nin mektubu olumlu karşılandı"

Lefkoşa (AA)- KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, BM Genel Sekreteri'nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı İbrahim Gambari tarafından gönderilen mektubun, kapsamlı çözüm müzakerelerinin, yeni yılın ilk çeyreğinin sonuna kadar başlamasını öngördüğünü, bu yanıyla mektubu olumlu karşıladıklarını bildirdi.

Hasan Erçakıca, düzenlediği basın toplantısında, Gambari'nin mektubunun, dün Kıbrıs Türk tarafına ulaştığını kaydetti.

Erçakıca, mektubun genel olarak 8 Temmuz kararlarının ilerletilmesini ve sonuç itibarıyla Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümünü öngören müzakerelerin başlatılmasını amaçladığını ifade etti.

Sözcü Erçakıca, "Mektupta öngörülen ve tarafları kapsamlı müzakerelere götüreceği düşünülen prosedürün çalışıp çalışmayacağı konusunda endişeleri olduğunu" dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bu endişelerimiz, mektupta Kıbrıs Rum tarafının istismar edebileceği ve oyalama taktiklerini uygulamasına olanak verebilecek belirsizliklerin olmasından kaynaklanıyor. Önümüzdeki günlerde değerlendirmelerimiz sürerken, bu belirsizlikleri de gidermeye çalışacağız."

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın 20 Kasım Pazartesi günü BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile Cenevre'de bir araya geleceğini de anımsatan Erçakıca, "veda buluşması olarak tasarlanan görüşmede bu konunun da ele alınacağını" söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön