HABER

Garipoğlu’na neden 24 yıl hapis verildi?

Garipoğlu’na neden 24 yıl hapis verildi?

Gerekçeli karar: Cinayeti işlemekte sebat ve ısrar etti.

Münevver Karabulut'u öldürdüğü gerekçesiyle 24 yıl hapis cezasına çarptırılan Cem Garipoğlu hakkında gerekçeli karar hazırlandı.

Kaçak olduğu dönemde nerede kaldığı çözülememesi ve Garipoğlu'nun bu konuda açıklama yapmaması cezayı artıran unsurlardan biri oldu.

'ZEYTİNBURNU SÜRTÜĞÜ'

Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin toplam 80 sayfalık kararında Garipoğlu’na 'Çocuğu tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırma gerekçelerini şöyle sıraladı:

"Cem, MSN görüşmelerinde Münevver’e hitaben "müthiş planlar içerisindeyim", "tarihin en büyüklerinden", "duyunca ağzın açık kalırsın" şeklinde konuşmalar yapması, bilgisayarında Münevver’e ait bilgileri "Zeytınburnu/sürtüğü" olarak kayıt etmesi, olay günü Münevver’le buluşmadan önce nalburdan testereyi alıp evde saklamış olması ve cinayetin işleniş şekli göz önüne alındığında Garipoğlu’nun Münevver’i daha önceden öldürmeye karar verdiği ve bu karar doğrultusunda plan yaptığı, bu süre içerisinde soğukkanlılıkla Münevver’i öldürme kararında sebat ve ısrar ettiği, aradan geçen süreye rağmen bu kararından vazgeçmediği, yaptığı plan doğrultusunda Münevver’i Bahçeşehir’deki ikamet ettiği eve getirdiği, Münevver’i bıçakla yaraladığı, daha sonra testere ile başını gövdesinden ayıracak şekilde vücudunda öldürücü nitelikte 5 adet kesici delici alet yarası ve 29 adet kesik vasıfta işkence ve eziyet verecek şekilde yara meydana getirerek canavarca bir hisle Münevver’i öldürdüğü"

NEDEN EN ÜST SINIRDAN CEZA VERİLDİ

Mahkeme Garipoğlu’na en üst sınırdan hapis cezasına çarptırmasını şöyle gerekçelendirdi: "Garipoğlu’nun eğitim seviyesine yaptığı eylemin bilincinde olması gerekeceği, yaşam koşulları daha önceden eylemi tasarlaması, Münevver’i öldürme şekli ve Münevver’in çocuk olması, Garipoğlu’nun kendi evinde tamamen korumasız olan Münevver’e karşı eylemini gerçekleşmesi, suç kastının yoğunluğu ve eylemin kasten öldürme suçu olması nedeni ile takdiren en üst sınırdan cezalandırılmasına karar verilmiştir"

TAHRİK UYGULANMADI

Mahkeme Garipoğlu hakkında tahrik hükümlerinin uygulanmamasını ise gerekçeli kararında şöyle açıkladı: "Eylemin daha önceden planlanmış olması, Münevver ile Garipoğlu arasında geçen olayların tam olarak açıklanmaması, Garipoğlu’nun cinnet geçirdiği iddiasında bulunması ancak suçu işledikten sonra Münevver’i parçalayarak cesetten kurtulmak istemesi, soğuk kanlı tavırları, olayı ailesi veya yakınları ile ilk aşamada paylaşmaması, Münevver’den kaynaklanan her hangi bir eylemin açıklanmaması nedeni ile tahrik uygulanması yönündeki savunmaya yönelik beyanlara itibar edilmemiş ve tahrik hükümleri uygulanmamıştır"

SAKLANDIĞI YERİ AÇIKLAMAMASI NEDENİYLE İYİ HAL UYGULANMADI

Garipoğlu hakkında takdiri indirim uygulanmamasının nedenini ise mahkeme, "Olaydan sonra cesedi parçalayarak bir çöp konteynerına atması, uzun süre yakalanamaması, kaçması, yakalandıktan sonra da 7 aylık zaman diliminde nerede olduğunun açıklanmaması, bu şekilde suç işledikten sonra ki davranışları ve cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkileri göz önüne alınarak duruşmalardaki soyut beyanları dikkate alınmayarak takdiri indirim nedenleri uygulanmamıştır" şeklinde açıkladı.

DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
aslında türkiye bi ayaklansa idam diye baskı yapsa mecburen idamı getirirler
Evet çoğu yorumlar katili yargılıyor ama biraz düşündüğümüzde ölenin hiç mi suçu yok. Bu katli hiç mi tanıyamamış onca zamanda. Neden ? kendisini sürtük diye nitelendiren birinin yanında dolaşmakta idi. Demek ki sürtüğün teki imiş ki bu hal geldi başına. Elbette ölenin arkasından bu tür şeyler yazılması konulması iyi değil ama biraz da gelecekte başkalarına örnek olması için bazen gerçekleri yazmamız konuşmamız gerekmiyor mu?
yanlış yorumlamışsın furmin arkadaşım eğer kızı varsa aynısı başına gelse kimbilir ne yapardı acaba çocuk zengin para bok bibi bibok yapamadılar 24 yıl hapis iyi halden 15 yıla iner 3 yıl sonra af çıkar bırakırlar kıza sürtük dedi diye sürtük olmuyo be kusura bakma kızı kimbilir nasıl kandır dı bunu gibilerini can çekiştire çekiştire öldürüceksin ama bizim kanunlarımızda işyok türkiye cumhuriyeti bitmiş kimsenin haberi yok gencecik kızlarımıza tecavüz edene para cezası sonra serdest baklava çalana 30 yıl adam kesene 24 yıl haktüfff allah belanızı versin
BÖYLE BİR YORUMU NASIL YAPABİLİYORSUNUZ MERAK EDİYORUM daha ölmeden eziyet çektiren canlı canlı kesen biri için gerekçelerimmi sayıyorsunuz çok yazık her ne sebeple olursa olsun kimse ölümü haketmez ki biz yargı merciği değiliz verilen ceza kesinlikle azdır artı kimseye can vermediniz alamazsınızda eleştirleriniz yaparken biraz vicdana !!!
kanun bile 18 den küçüklere çocuk diyo çocuk aklı inşallah senin çevrendeki küçüklerin başına böyle şeyler gelmezzz
Böyle aptal aptal yorum yapıyorsunuz. İyi oku yazıyı. (bilgisayarında Münevver’e ait bilgileri "Zeytınburnu/sürtüğü" olarak kayıt etmesi,) yani kızın böyle birşeyden haberi yok. o bir dosya adı. kız nereden bilsin onun hakkında ki düşünceleri... senin bir evladın olmadığı bu yazdığın yorumlardan belli. olunca anlarsın evlat acısını. genç bir kız sevmiş nerden bilsin hayvan olduğunu... kınıyorum sen ve senin gibileri...
Adamin isledigi cinayetin sekline planlamasina ve sonuclarina bakinca 24 yil saka gibi bir ceza olmus..Utanmasalar salivericekler herhalde..Ona buna para verip SIKE yapanlara 100 kusur yildan bahsedilen ulkemizde demekki vahsice cinayet islemek olagan bir sey..Sansliymis cem.Iyiki SIKE felan yapmadin yav :)
Geri Dön