HABER

Gavriil: "Türklerin itiraz olanakları vardı"

Lefkoşa (AA)- Kıbrıslı Rum lokum üreticisi Yorgos Gavriil, "Geroskipou lokumu"nu tescil işlemin dört yıl sürdüğünü belirterek, "Türklerin tepkisini umursamıyoruz, zira itiraz olanakları vardı, ancak bunu yapmadılar" dedi.

"Geroskipou Lokumu"nun coğrafi işaretinin "Kıbrıs" ürünü olarak tescil edilmesine Türk lokum üreticilerinin tepkisini yorumlayan Rum lokum üreticisi Yorgos Gavriil, şunları söyledi:

"Önceden Türkiye tarafından neden ve nasıl ilerlediğimize dair izahat talep eden bazı mesajlar aldığımız için bunu bekliyorduk. Tüm prosedürleri harfi harfine takip ettik, nihayetinde 'Geroskipou Lokumu' adıyla tescillenme işi başarıya ulaştı."

Gavriil, şu an için geriye kalan tek şeyin, "Geroskipou Lokumu"nun menşe adıyla birlikte kütüğe kaydedilmesi olduğunu, bunun da aralık ayı ortalarında gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi.

"Geroskipou"daki lokum üretiminin Sofoklis Athanasiu ve eşi tarafından 1895 yılında başladığı ve üretime, aynı aile tarafından bugüne kadar devam edildiği iddia edildi.

Kıbrıs Rum kesiminde bugün lokum üretimini, Athanasiu çiftinin torunları ve torun çocukları elinde tutuyor.

Geri Dön