HABER

Gazeteciler yargılanıyor

İSTANBUL (İHA) - Ermeni Konferansı'nın durdurulmasına ilişkin yazıları nedeniyle haklarında dava açılan 5 gazetecinin yargılanmasına bugün başlandı. Haklarında dava açılan gazeteciler, yoğun güvenlik önlemleri altında Bağcılar Adliyesi'ne geldi. Türkiye-AB Karma Parlamentosu Komisyonu Eş Başkanı Joost Lagendıjk da adliyede hazır bulundu.

Hukukçular Birliği'nin suç duyurusunda bulunması üzerine, gazeteciler İsmet Berkan, Murat Belge, Haluk Şahin, Hasan Cemal ve Erol Katırcıoğlu hakkında, "yazılarında yargıyı etkilemek ve devletin yargı organlarını aşağılamak" suçlarından dava açılmıştı. 6 ile 10 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları istenen gazetecilerin yargılanmasına bugün Bağcılar 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

Gazeteciler, yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeye geldi. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Joost Lagendijk, İstanbul Tabipler Odası Başkanı Gencay Gürsoy, Hukukçular Birliği Başkanı Kemal Kerinçsiz, Hukukçular Birliği üyeleri ve Uluslararası Kalemler Dünya Birleşik Yazarlar Derneği üyeleri de duruşmayı takip etmek üzere adliyede hazır bulundu.

Duruşma öncesi bir açıklama yapan Kemal Kerinçiz, "Türklüğe hakaret suç olmaktan çıkmış. Geçmiş örneklerde bunu gördük. Biz Türklüğe hakaretin suç olduğunu ispatlamak için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Uluslararası Kalemler Dünya Birleşik Yazarlar Derneği yazarlarından Eugene Schoulgin ise, "Bu tür davalar bence gereksiz davalar. Türkiye, AB ile müzakereye başlamış bir ülke. Bunun suç olmaması gerekiyor. Umarım bu konuda önemli bir sonuç alınır" diye konuştu.

İstanbul Tabipler Odası Başkanı Gencay Gürsoy da, "Ne olacağını hep beraber göreceğiz. Umarım doğru bir karar çıkar" ifadelerini kullandı.

Öte yandan bir grup, gazetecileri protesto etmek için adliye dışında pankart açarak eylem yapmak istedi. Güvenlik önlemleri alan polis, gerekli kontrolleri yaptıktan sonra grubun pankart açmasına izin verdi. Üzerinde "Misyoner Çocukları" yazan pankarta ise, sakıncalı görülerek polis tarafından el konuldu. Pankart açan grup bir süre sonra olaysız dağıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler