Gazeteciye saldırı haberi soruşturma başlattı

ZONGULDAK (İHA) - Zonguldak'ta bir gazeteci dövülmesinin ardından Zonguldak Emniyet Müdürlüğü'nden açıklama yapılarak, darp olayının faili olarak 1 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Zonguldak'ta yayın yapan Zirve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve köşe yazarı Adnan Küçükvar, yazdığı yazılar gerekçe gösterilerek, 10 Mart Pazartesi günü Ak Parti il binası önünde saldırıya uğramış ve darp edilmişti. Bugün çıkan gazetedeki haber ve köşe yazılarını suç duyurusu kabul eden Zonguldak Cumhuriyet Savcılığı ve Zonguldak Emniyet Müdürlüğü tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Olayla ilgili açıklama yapan Zonguldak Emniyet Müdürlüğü, olayla ilgili C.E isimli bir kişinin Çarşı Polis Merkezi'ne gelerek, teslim olduğu açıkladı. Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatılan şahsın gözetim altına alındığını belirtilen açıklamada, şahsın adli makamlara sevk edildiği kaydedildi. Saldırıyı kınayan açıklamada, "Emniyet Teşkilatı olarak meydana gelen bu olayı tasvip etmemiz mümkün değildir ve şiddetle kınıyoruz. Ayrıca basın mensubumuza ‘geçmiş olsun' diyoruz Dün olduğu gibi bugünde büyük bir azim ve kararlılıkla her türlü suç ve suçlunun üstüne kanunların bize verdiği yetkiler doğrultusunda gideriz. Hiçbir sınıfa zümreye ve şahsa ayrıcalığımız mümkün değildir" ifadelerine yer verildi.

MAÇTA OLAY İDDİALARINA CEVAP

Aynı açıklamada saldırıya uğrayan gazeteci Adnan Küçükvar'ın görev yaptığı gazetede hafta sonu oynanan Zonguldakspor- Bursa Merinos maçında hakem tartaklandığı, bazı plakalara ceza yazılmadığı ve darp, tehdit ve hakaret olaylarının arttığı yönündeki yayınlanan iddialara da cevap verildi.Kemal Köksal stadında oynanan Zonguldakspor- Bursa Merinos maçının olaysız olarak sona erdiği belirtilen açıklamada, "09.03.2008 Pazar günü saat; 13.30'da TFF 3.Lig 4.Grup Zonguldakspor – Bursa Merinosspor kulüpleri arasında, Kemal Koksal Stadında oynanan futbol müsabakası, süresi içerisinde, normal ve olaysız olarak bitmiştir. Müsabaka bitimi hakemlerin sahadan çıkışı sırasında teknik alanda bulunan bazı oyuncular ile yöneticilerin hakemler ile konuşmaları gerginliğe yol açmış, sivil ve resmi güvenlik görevlileri tarafından hakemlerin çevre emniyeti alınarak olası fiili saldırılana önüne geçilmiştir. Hakemlerin spor sahasından ve ilimizden güvenle ayrılmaları sağlanmıştır. Saha İçerisinde bulunan kişilerin tahliyesinden sonra hakemlerin bilgisine başvurulmuş, konu ile ilgili şikâyetçi veya davacı olmamalarına rağmen saldırıya teşebbüs ve küfür eden şahıslar hakkında hazırlanan soruşturma dosyası ilimiz C. Savcılığına talepleri doğrultusunda hazırlanarak ikmalen gönderilmiştir. Ayrıca elde edilen tüm belge ve görüntüler 5149 Sayılı Kanım kapsamında il Spor Güvenlik Kurulu'na sunulmuştur" denildi. ‘ED serisi plakalara ceza yazılmıyor' iddialarına da cevap verilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Herkese eşit mesafede görev yapan teşkilatımız Zirve Gazetesinde İddia edilen ED serisinden araçlara ceza yazılmadığı ve kural ve kaide ihlallerine göz yumulduğu iddiası ile ilgili yapılan araştırmada ED serisi plakalı araçlara 2007 yılı içerisinde 31 araca, 64 adet trafik cezası tatbik edilmiş, bu cezalardan 12 bin 549 YIL para cezası uygulandığı yapılan tetkiklerden anlaşılmıştır."

TEHDİT, DARP VE HAKARET SUÇLARINDA AZALMA

Ayrıca aynı gazetede 2006 ve 2007 yıllan darp, tehdit ve hakaret olaylarında artış olduğu iddiasına da cevap verildi. Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen'in 26 Şubat.2008 tarihinde yaptığı basın toplantısının kaynak gösterildiği açıklamada, 2006 yılı ve 2007 yılarında meydana gelen darp, hakaret ve tehdit olaylarının oranları verildi. Açıklamada, 2007 yılındaki darp olaylarının bir önceki yıla göre yüzde16,4'lük azalma, tehdit olaylarında ise yüzde 14,1 oranında azalma, hakaret olaylarında yüzde 11'lik oranında azalma, intihara teşebbüs olaylarında yüzde 6,34 oranında azalma meydana geldiği belirtildi. 2007 yılında sadece aile içi şiddet olaylarında artışın gözlendiği belirtilen açıklamada, "Aile içi şiddet olaylarına karşı, Valimiz Yavuz Erkmen, kamuoyunun ve kurumların duyarlı olmasını istemiştir. Ayrıca ilimiz genelinde 2007 yılında şahsa karşı 4 bin 169 olay meydana gelmiş bu olayların yüzde 99,6'sı aydınlatılmış. Bir önceki yıla göre bu suçlarda yüzde 13 düşüş olmuştur. Yine ilimiz genelinde 2007 yılında mala karşı bin 592 olay meydana gelmiş, bu olayların yüzde 70'i aydınlatılmış. Bir önceki yıla göre bu suçlarda yüzde 24 düşüş olmuştur. Bu sonuçlarla ilimiz suçla mücadelede ülke genelinde ilk 3'teki yerini muhafaza ederek büyük bir başarı göstermiştir. Başarımızı gölgelemek isteyen her türlü olumsuzluğa karşı halkımızdan aldığımız destekle başarımızı daha ileri noktalara taşıyacağımıza olan inancımız tamdır" ifadeleri yer aldı.