HABER

Gaziantep-Halep yolcu treni ilk seferinde

Halep ile Gaziantep arasında yolcu treni ilk seferini yaptı.

Halep'ten 125 yolcu ile kalkan trenle gelen yolcular ve demir yolu yetkilileri, Gaziantep Gar'ında TCDD Genel Müdür Yardımcısı Erol İnan tarafından çiçekler karşılandı.

İnan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye-Suriye ilişkilerinin son bir yıldır önemli gelişme gösterdiğini, Kilis'in Elbeyli ilçesindeki Çobanbey Tren İstasyonu bölgesindeki mayınların temizlendiğini ve istasyonunu 28 yıl aradan sonra 22 Aralıkta tekrar hizmete açıldığını belirtti. İnan, şunları söyledi:

''Açılıştan sonra ilk yük trenini gönderdik. Bugün ise ilk defa Halep'ten Gaziantep'e yolcu treni kalktı. Bu tren, cuma ve pazar günleri olmak üzere haftada 2 gün çalışacak. Özellikle tatil günlerine denk getirmeye çalıştık. Suriye ile yaptığımız anlaşmaya göre saat 05.00'de Halep'ten kalkacak, insanlar saat 10.00 gibi buraya gelecek. İsteyen akşam 20.30 treni ile Halep'e dönecek.''

-''YILDA 2,5 MİLYON TON YÜK TAŞIMAYI PLANLIYORUZ''-

Halep-Gaziantep demir yolu güzergahında çalışacak trenin 5 vagonlu Suriye tren setinden oluştuğunu, 283 kişilik olduğunu ve içinde çocuk oyun alanı bulunduğunu belirten İnan, bugün 125 yolcunun geldiğini bildirdi. İki ülke arasında vize uygulamasının kalkmasının önemine işaret eden İnan, ''Yolcu sayısının çok çok artacağına hatta ilave seferler bile koyacağımızı ümit ediyorum. Yük ile ilgili büyük beklenti var. Türkiye'den Suriye'ye yılda 2,5 milyon ton yük taşımayı planlıyoruz'' diye konuştu.

Seferlerde kişi başına yolculuk ücretinin VİP bölümü için 9,60 avro ve ekonomik bölüm için 8,85 avro olduğunu bildiren Erol İnan, seferlerde en büyük problemin zamanla ilgili olduğunu, gümrük ve emniyet kontrollerinden dolayı seyahatin uzadığını söyledi.

Gaziantep-Halep seferinin gümrük ve emniyet işlemleri hariç 3 saat sürdüğünü açıklayan İnan, ''Emniyet ve gümrük teşkilatımızla görüşmelerimiz sürüyor, kontrollerin tren içinde yapılarak, bu sorunu çözmeye çalışıyoruz'' dedi.

Gaziantep-Halep yolcu tren seferiyle gelen Suriyeliler'in çoğunluğu ilk kez Gaziantep'e geldiğini ve seferlerin başlatılmasından memnun olduklarını, yolculuklarının iyi geçtiğini belirtti. Yolcular, özellikle Sanko Park Alışveriş Merkezi'nde alışveriş yapacaklarını ve hayvanat bahçesini gezeceklerini ifade ettiler.

Geri Dön