HABER

Gaziantep'in ihracat başarısı

GAZİANTEP (İHA) - Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Gaziantep'in, bölgenin ve Türkiye'nin ihracat yükünü sırtlayan iller arasında yer aldığını söyledi.

Aslan, yaptığı açıklamada, bu yılın ilk 9 ayında en fazla ihracat yapan iller arasında 7. sırada yer alan Gaziantep'in başarısının gurur verici olduğunu belirtti. Aslan, 9 aylık dönemde 61.4 milyar dolara ulaşan ihracatın yüzde 88.9'unu 10 ilin gerçekleştirdiğini kaydederek, "Resmi rakamlara göre Gaziantep, 1.5 milyar dolara yaklaşan ihracat rakamıyla bu başarıda büyük bir pay sahibi konumunda bulunuyor. Gaziantep, Türkiye'nin ihracattaki lokomotif illerinden birisidir" diye konuştu.
Gaziantep'in diğer illerle kıyaslandığında ihracat yapan büyük kamu ve özel sektör firmalarının olmadığının görüldüğüne dikkati çeken Aslan, "Gaziantep; yaşadığı olumsuzluklara rağmen ihracattaki başarısını sürdürüp, bölgenin ve ülkenin kalkınmasına katkı sağlamaya devam ediyor. Kentimizin geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da ihracattaki başarısını sürdürmesi gurur kaynağımız olmuştur" şeklinde konuştu.

Aslan, Gaziantep'in 2002 yılında 500 milyon dolar olan ihracatını, 2006 yılında 4 katına çıkardığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Gaziantep, ihracatını 4 yılda 4'e katladı. Gaziantep, geçen bu süre içerisinde komşu ve çevre ülkelerle de ticaretin merkezi haline geldi. Gaziantepli sanayicilerimiz özverili çalışmaları sonucunda Türk ekonomisinde mihenk taşı olarak yerlerini almışlardır. Zor şartlara rağmen ihracat yapma başarısı göstererek kentimizin, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TIM) verilerine göre 2006 yılının Ocak-Eylül döneminde en fazla ihracat yapan 9 ili arasında 7. sırada yer almasını sağlayan firmalarımızı kutluyorum."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler