HABER

Gazi'den KKTC'de kampüs hazırlığı

Gazi Üniversitesi, KKTC'de sağlık ile ilgili birimlerin ve bir butik hastanenin bulunacağı bir kampüs açmaya hazırlanıyor.

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KKTC'de bir kampüs oluşturulması amacıyla bu ülkeye iki ay önce ziyarette bulunarak, Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile görüşmeler yaptığını bildirdi.

Türkiye'de de yetkililerle görüştüğünü ifade eden Ayhan, görüşmelerinde, KKTC'de bir üniversite kurma isteklerini ilettiğini belirterek, ''Onlar da bu işe oldukça sıcak baktılar. Şu anda çalışmalar devam ediyor'' dedi.

ODTÜ'nün KKTC'de kampüsü bulunduğuna işaret eden Ayhan, Gazi Üniversitesi olarak Lefkoşa veya Girne'de ''sağlık'' üzerine bir kampüs oluşturmayı istediklerini söyledi.

KKTC'deki üniversiteden alınacak diplomaların uluslararası alanda tanınması konusundaki sorunların çözümlenmeye çalışıldığını anlatan Ayhan, ''ABD'deki bir üniversite ile de görüştüm. Orada bir üniversiteyi beraber kurmayı önerdim. Onlar da Aralık ayı başında gelecekler. Bununla ilgili fikirler geliştiriyoruz'' dedi.

Bugün bir üniversite öğrencisinin öğreniminin bir bölümünü başka bir ülkedeki üniversitede yapabildiğine işaret eden Ayhan, şunları kaydetti:

''Yani üniversiteler tekrar şekil değiştiriyor. Eğer yerel üniversite anlayışından kurtulamazsak Türk üniversiteleri olarak geri kalırız. Biz bunu kendi aramızda tartıştık ve öğrenci hareketliliği ve dünyaya açılma projelerinin isabetli olacağı kararına vardık. Dünyaya açılım, öğrenci hareketliliği olan bir Türk üniversitesi modelini yerleştirmeye gayret ediyoruz.''

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön