HABER

Gazozda alkol tartışmaları

Gazozda alkol tartışmaları

Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim Kurulundan meşrubatlardaki alkol oranı ile ilgili bilgi istedi.

TÜBİTAK tarafından yapılan gazoz ve meşrubatta alkol var açıklamasının satışları düşürdüğünü ileri süren Palandöken, "Federasyon olarak TÜBİTAK Bilim Kurulu, Hıfzıssıhha Enstitüsüne, Sağlık Bakanlığına, Sanayi ve Ticaret Bakanlığına konuyla ilgili yazı yazarak bilgi istedik" dedi.

Ethanol olarak bilinen etil alkolün, meyve ve sebzelerin olgunlaşma dönemlerindeki fermantasyon sırasında yan ürün olarak elde edildiğinin söylenmesine rağmen tüketimde belirgin bir düşüş gözlendiğini bildiren Palandöken, mevsim ve Ramazan ayı nedeniyle, düşüşün net oranının tam olarak anlaşılmadığını ifade etti.

Sattıkları en önemli ürün olan içecek grubunun alkol yüzünden darbe aldığını söyleyen Palandöken, yetkili kurum ve kuruluşların "halkın son derece hassas olduğu bu konuda spekülatif yorum ve değerlendirmelere yol açabilecek" açıklamalardan kaçınmaları gerektiğini kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler