HABER

Gazze'de Katar Milli Günü kutlamaları

- Katar Milli Günü, Gazze'de düzenlenen ve Filistinli grupların liderlerinin katıldığı etkinlikle kutlandı

Gazze'yi Yeniden İmar Komitesi, Katar Milli Günü münasebetiyle Gazze'nin Han Yunus kentinde etkinlik düzenledi.

Filistinli grupların liderlerinin katıldığı etkinlikte konuşan Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Katar Milli Günü münasebetiyle Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'ye selamlarını iletti.

Katar'ın, Hamas ve İslami Cihad gibi hareketlere değil Filistin halkına destekte bulunduğunu söyleyen Heniyye, Katar'ın Filistin halkının direnişine verdiği desteği övdü ve Şeyh Temim'e "Kudüs'e destek fonu" projesini yeniden hayata geçirme çağrısı yaptı.

Etkinlikte konuşan yeniden İmar Komitesi Başkanı Muhammed el-Imadi ise Katar'ın, Filistin halkının direnişine destek vermek için, sağlık, eğitim ve insani programlarda kullanılmak üzere yaklaşık 3 milyon dolarlık yardımda bulunacağını açıkladı.

Imadi ayrıca, Katar'ın, ABD Büyükelçiliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınmasına karşı olduğunu, Kudüs'ün bir Filistin, Arap ve Müslüman kenti olarak kalacağını sözlerine ekledi.

Katar'ın başkenti Doha'da 2013'te düzenlenen Arap Birliği zirvesinde dönemin Katar Emiri Şeyh Halife bin Hamed Al Sani, Kudüs'ü destek fonunun inşası için girişimde bulunmuştu.

Katar devletinin resmi kuruluş tarihi 3 Eylül 1971 olmasına rağmen devletin kurucusu kabul edilen Şeyh Casim bin Muhammed Al Sani'nin, 1878'de yarımadadaki kabileleri birleştirdiği ve "Katar devleti fikrinin temellerinin atıldığı" tarih olan 18 Aralık, 2007'de Emirlik tarafından alınan kararla her yıl "Katar Milli Günü" olarak ülke çapında çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

(AA)

Geri Dön