Gebelikte folik asit, bebeğin gelişimi için çok önemli

Gebelikte folik asit, bebeğin gelişimi için çok önemli

BURSA (İHA) - Uzmanlar, gebelik sürecinde folik asit alımının, doğan bebeklerde merkezi sinir sistemi anomalilerini önemli ölçüde azalttığını belirterek, ıspanak, semizotu, brokoli ve turunçgillerin doğal folik asit deposu olduğuna dikkat çekiyor.

Kadın Doğum Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Cihangir Yılanlıoğlu, gebelik döneminde vücudun neden folik asite ihtiyacı olduğu konusunda bilgi verdi. Folik asit alımının bebekte en çok rastlanan sipina bifida (omurganın açık kalması), ensefalosel (beynin kafatası kemiğinin dışına çıkması) ve anansefali (beynin gelişmesi) gibi hastalıkların görülme ihtimalini yüzde 70 azalttığını anlatan Dr. Yılanlıoğlu, "Bunun dışında, diğer vitaminlerin de uygun dozda alınmasıyla kalp ve böbrek hastalıkları kısmen önlenebilmektedir. Günümüzde çiftler daha bilinçli olduğu için gebelik kararı aldıkları andan itibaren kadın hastalıkları ve doğum hekimine başvururlar. En doğrusu da budur. Çünkü bebeğin merkezi sinir sistemi, henüz anne adayı gebeliğinin farkında olmadan gelişmeye başlar. Folik asit düzeyi yeterli değilse sinir borusu boyunca doku kaynaşması tam gerçekleşmeyebilir, bu da omuriliğin açıkta kalmasına ve 'açık omurga' diye bilinen durumun ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca folik asit düzeyi yetersizliği merkezi sinir sistemi hastalıklarına, bu da bebeklerin doğumdan sonra gelişmeden ölmesine neden olabilir" dedi.

Dr. Yılanlıoğlu, ıspanak, semizotu, brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, özellikle turunçgiller gibi kimi meyveler, kuru fasulye, nohut gibi baklagiller, buğday özü, mayalı yiyecekler ve yumurta sarısının doğal folik asit kaynağı olduğuna dikkat çekerek, "Folik asit içeren sebzeler yenirken, buharda hafifçe pişirilmeli ya da çiğ yenmelidirler. Ekmek, pirinç, makarna ve 'cereal' denen kahvaltılık tahıllar da folik asitçe zengin ürünler arasındadır. Günümüzde marketlerde bulunan bazı hazır besin
maddeleri de folik asit açısından zenginleştirilmiştir. Ancak bunların hiçbiri gebelik sırasında yeterli olmayabilir. Bu yüzden kadın doğum uzmanları, gebelere, folik asit preparatı kullanmalarını önerirler. Bazı gebelere, hekimleri tarafından tavsiye edilen multivitamin preparatlarında da folik asit bulunabilmektedir. Bu durumda, ek folik asit desteği almaya gerek kalmaz" diye konuştu.

Bebek gelişimi sırasında folik asit takviyesi kullanmanın bebeğin normal gelişim şansını arttırdığını kaydeden Yılanlıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Folik asite en az 0,4 miligramlık tabletler halinde, gebe kalma kararından yaklaşık 3 ay önce başlanmalı ve gebeliğin ilk 12 haftası boyunca sürdürülmelidir. Önceden, folik asit eksikliği nedeniyle merkezi sinir sistemi hasarlı bebek doğumu yapıldıysa, bu durumda hekimin tavsiyesi ile 0,4 miligramın üstüne çıkılabilir. 0,4 mg folik asit spina bifidayı yüzde 40 oranında azaltır. 4 mg folik asit spida bifidayı yüzde 70 oranında azaltır. Folik asit miktarını artırmak için hekime danışmak daha uygundur. 0,8
mg'lık multivitaminler de spina bifidanın azaltılmasında etkilidir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler