Geçen hafta hisse senetleri %1,79 değer yitirdi

İstanbul - AA- İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem gören hisse senetleri geçen hafta ortalama yüzde 1,79 oranında değer yitirdi.

Dünya borsaları, ABD'de şirket bazlı olumlu haberler ve FED'in, artan enflasyonist risklere karşılık önceliğini yine büyümeden yana kullanacağı ve dolayısıyla yeni faiz indirimlerine açık olduğu sinyalleri veren açıklamaları ile hafta ortalarına kadar iyimser bir görünüm sergiledi.

Hafta ortasından itibaren ise, FED'in Perşembe günü bankalara yönelik uyarısı, rekor düzeyde gerileyen bazı şirket karları ve ABD ekonomisinin gidişatına ilişkin endişeleri artırmaya devam eden yoğun veri akışı karşısında son iki gün hızlı bir düşüş yaşandı. Perşembe gününden itibaren olumlu eğilimini kaybetmeye başlayan İMKB'de Cuma günü ciddi bir kayıp gerçekleşti.

Hisse senetleri haftaya ortalama yüzde 1,53'lük düşüşle başladı. Salı günü ortalama yüzde 1,40, Çarşamba günü de ortalama yüzde 1,62 artan endeks, haftanın son iki gününü düşüşle tamamladı. Bileşik Endeks Perşembe günü ortalama yüzde 0,94, Cuma günü de ortalama yüzde 2,28 oranında geriledi.

Uzmanlar, gelen son verilerin ardından tekrar karamsar bir görünüm kazanan ve önümüzdeki hafta genel olarak yine ABD ekonomisinin gidişatına ilişkin beklentilerle yönünü belirlemeye çalışması beklenen dış piyasalarda, ABD'de devam edecek ekonomik veri akışı, kar rakamları ve şirket bazlı haberlerin, yurt içi seyir üzerinde de doğrudan etkili olması beklenecek en önemli gündem maddeleri olacağını kaydediyor.