HABER

Geleceği Yazan Kadınlar"da 48 proje yarı finale kaldı"

İSTANBUL (AA) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Turkcell ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu iş birliğinde hayata geçirilen "Geleceği Yazan Kadınlar" projesinin il finalleri kapsamında 18 ilde, toplam 203 proje ile 319 kadın yarıştı, 48 başarılı proje yarı finale katılmaya hak kazandı.

Turkcell'den yapılan yazılı açıklamaya göre, yazılım ve kod yazma seferberliği kapsamında TOBB, Turkcell ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu iş birliğinde devam eden "Geleceği Yazan Kadınlar" projesinde sona yaklaşıldı.

Yazılım çağı, Endüstri 4.0 ve teknolojiden geri kalmak istemeyen kadın girişimcilere yönelik başlatılan "Geleceği Yazan Kadınlar" projesi çerçevesinde 48 proje yarı finale katılmaya hak kazanırken, il finallerinde 18 ilde, 203 proje ile 319 kadın yarıştı.

Verilen bilgiye göre, 48 proje arasında sağlıktan turizme, sosyal hizmetlerden iş yönetimine, finanstan eğitim ve güvenliğe birçok yaratıcı fikir yer alıyor.

Kan bağışı, engellilerin hayatını kolaylaştıran projeler, ev hanımlarının ekonomiye katılmasını sağlayan uygulamalar, sağlık projeleri, restoran ve kafelerde rezervasyon sürecini kolaylaştıran uygulamalar başta olmak üzere eğitim, medya ve spor gibi birçok alanda geliştirilen uygulamalar, proje içinde yerini aldı.

Proje için İstanbul, Ankara, İzmir, Şanlıurfa, Gaziantep, Trabzon, Kayseri, Antalya, Denizli, Van, Adana, Eskişehir, Erzurum, Sivas, Karabük, Diyarbakır, Aydın ve Samsun'da yüz yüze ve online olarak kod yazma eğitimleri gerçekleştirilirken, kadınlar daha sonra, Turkcell'in teknik danışmanlığında ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyelerinin mentorluğunda projelerini üretti.

Katılımcılar eğitim aldıkları illerde projelerini sundu ve her ilin birincileri belirlendi. Finalistler, 23 Ekim'de İstanbul'da içinde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Turkcell CEO'su Kaan Terzioğlu,TOBB Kadın Girişimciler Kurul Başkanı Evrim Aras ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı'nında olduğu jüriye sunum yapacak ve kazanan proje ticarileşme aşamasında desteklenecek.

Ayrıca büyük finalde kazananlar Silikon Vadisi'ne gezi hakkı kazanacak ve kendi illerinde de teknoparklarda, katılımcı öğrenciyse staj hakkı, değilse istihdam ya da kuluçka merkezinden faydalanma hakkı kazanacak. Yarışmada beğeni toplayan iyi fikirler ise Turkcell Arıkovanı'nda fonlamaya açılacak.

Geri Dön