Geleceğin enerji kaynağı yapay yaprak

Fotosentezden sonra karbonhidrat yerine araba ve uçaklarda da kullanılabilecek yakıt üreten yaprak geliştirildi. Yapay yapraklar yakın zamanda alternatif enerji kaynağı olarak kullanılabilir.

Geleceğin enerji kaynağı yapay yaprak

AĞAÇ yaprakları artık romantizm unsurlarından biri olamayacak. Daily Telegraph’ın haberine göre Glasgow Üniversitesi bilim insanları, öyle bir yapay yaprak ürettiler ki, bu yapraktan elde edilen ürünün ne olduğunu duyan şaşırıyor. “Turbo gücünde” diye tarif edilen bu ürünler, aslında bildiğimiz yapraktan farksız olarak, fotosentezle besleniyor. Ancak fark beslenmede değil, üretimde.
Çevreye zararsız yaprak
Çünkü bu yapraklar, fotosentezin ardından alışılanın aksine karbonhidrat değil, araba ve uçaklarda da kullanılabilecek yakıt üretiyor. Ayrıca yaprak yakıtının tüketilmesi halinde, atmosfere fazladan gaz salınmamış olunuyor ve çevreye zarar verilmiyor. Bu ilginç buluşa, 2 yıl içinde “ince ayar” yapacaklarını açıklayan araştırmacılar, 5 yıl içinde de bunların kitlesel üretimine geçilmesini ve yeni bir alternatif enerji kaynağı olarak gündeme gelmesini öngörüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
İSTER OTAN İSTER YAPRAKTAN İSTER TOPRAKTAN ENERJİ ÜRETİN, BU ÜLKEDE FİAT DEĞİŞMEZ. ÖTV KDV TRT ÇEVRE VS ÜSTÜSTE KOY AYNISINI BULURSUNUZ
BENİM ÜLKEMDE SİYASİ ORTAMA BAKIN NEYLERLE UĞRAŞIYORLAR ALLAH FİKİR ZÜFRA VERSİNNNNN
"Çevreye zararsız yaprak Çünkü bu yapraklar, fotosentezin ardından alışılanın aksine karbonhidrat değil, araba ve uçaklarda da kullanılabilecek yakıt üretiyor." Fotosentezle karbondioksit üretilmez zaten tüketilir ! Haberi hazırlayan kişi birazcık biyoloji öğrense iyi olacak
Karbondioksit ile karbonhidrat aynı şeyler değildir.. Oturduğun yerden eleştiri yapmak kolaydır.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler