‘Gelecekten’ gelen otomobil

İngiliz tasarımcı Paul Bacon eski bilim kurgu filmlerinden esinlenerek yaptığı 'Cosmotron' isimli aracıyla görenleri şaşırtıyor.

‘Gelecekten’ gelen otomobil

Gelecekte otomobiller, böyle olabilir. Hızlı, heyecan verici ve sıra dışı bir tasarım...

En azından Paul Bacon için. Alışılagelmiş otomobilleri sıkıcı bulan İngiliz, kendi tarzını yarattı. Paul Bacon, "Çocukken, hep 2013 yılında kullanacağım otomobilin buna benzeyeceğini hayal ederdim. Şimdi 2013 yılındayız ama büyük hayal kırıklığına uğradım. Gelecek, hayal ettiğimden çok daha farklı oldu. Ben de o zaman kendi otomobilimi kendim yaparım diye düşündüm" diyor.

Paul Bacon, eski bilim kurgu filmlerinden esinlenmiş. "Cosmotron" onun için geleceği simgeliyor. Ancak 1950'li ve 60'lı yılların geleceğini. Motor dışarıdan görülebiliyor ve şoför de plastik camdan bir kapsülde oturuyor.

Paul Bacon, "İnsanların 1950'lerde geleceğe dair çok naif ve romantik beklentileri olduğunu düşünüyorum. Ay'a seyahat rekabeti sanırım fanteziyi geliştirdi. Ben de otomobili, geleceği bugün hayal ettiğimiz şekliyle değil, o zamanın bakış açısına göre tasarlamayı denedim" diyor.

Paul Bacon, "Cosmotron'u, Leicester'daki bahçesinde tasarladı. Genelde burada, daha sonra sattığı ya da kiraya verdiği eski bisikletleri tamir ediyor. Bacon, sözlerine şöyle devam ediyor: "Küçükken babam bana bir kaynak makinesi hediye etti. Bir süre sonra bununla bir bisikleti ne kadar çılgın birşeye dönüştürebileceğimi fark ettim. Bir otomobilde bu 18 ay sürdü. Bisiklette ise sadece 12 saat sürüyor ve sokakta herkes hayran kalıyor" diyor.

Cosmotron inanılmaz ilgi çekiyor. İlgiden hoşlanan Bacon da sık sık Leicester'da gezintiye çıkıyor. Durduğu her yerde de meraklılar toplanıyor. Meraklılardan biri, "Bu gerçekten inanılmaz. Tıpkı 70'lerdeki Scooby-Doo filmlerindeki gibi. Bu otomobili yapmak 5 bin saat sürmüştür kesin" yorumunu yapıyor. Bir başkası ise, "Harika bir fikir. Retro tarzı çok havalı ama aynı zamanda otomobilde modrn birşey de var. Ben sevdim!" diyor.18 ayını almış

Cosmotron'un tekniği de modern. İçinde bir 98 model bir BMW Z3 bulunuyor. Bacon'un arabayı dönüştürmesi, 18 ay sürmüş. Paul Bacon, "Vites, amortisör, her şeyin BMW'den olmasını istedim. Tekniğinde hiçbir şeyi değiştirmedim. Tıpkı fabrikadan çıktığı haldeydi. Ancak bu keskin tasarımı istedim. BMW iyi bir temel oluşturdu" diyor.

Bacon, BMW'nin kalan parçalarını da değerlendirmek istedi ve bir bisiklet yaptı: "Yedek tekerlek, kalan parçalar arasındaydı. Onu arka tekerlek olarak kullanım. Üstünde saatte 50 kilometreye kadar uygun olduğu yazılı. Yani uyması lazımdı. Ayaklarınızla fren yapmanız gerekiyor. Ama zaten bisiklet çok hızlı gitmiyor. Son derece kullanışsız, fakat çok havalı görünüyor."

Bisiklete kıyasla Cosmotron daha güvenli ve sokaklara daha uygun. Şimdi Bacon'ın tek ihtiyacı bir müşteri. Geleceğin otomobilinin değeri 35 bin Euro...

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Diğer Haberler