HABER

Gemilerin boş olması, faciayı önledi

İZMİT (İHA) - İzmit Körfezi'nde dümen kilitlenmesi nedeniyle sabah saat 10.30 sıralarında 2 tanker çarpıştı.

Likit petrol gazı (LPG) almak için TÜPRAŞ'a seyir halindeki 695 grostonluk Leylit adlı Türk bandralı tanker dümen kilitlenmesi nedeniyle Yarımca Limanı açıklarında 499 grostonluk Ali Rıza adlı Türk bandralı LPG tankerine kıç taraftan çarptı.

TÜPRAŞ Rafinerisi'ne yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta meydana gelen kazada, ölen ve yaralanan olmadı. Kaza sırasında her iki tankerin de boş olduğu öğrenildi. İzmit Körfezi'nde meydana gelen ve ucuz atlatılan kazayla ilgili olarak TÜPRAŞ'tan yapılan yazılı açıklamada, olayın güvenlik şeridi dışında meydana geldiği belirtilerek, "Körfez İlçesi sahili açıklarında meydana gelen kazada, saç eğrilmesi dışında herhangi bir hasar bulunmamaktadır. Ayrıca kaza, TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi'nin üretim ve operasyonlarını kesintiye uğratacak boyutta değildir. Rafineride çalışmalar normal seyrinde devam etmektedir" denildi.

Kazayı gören vatandaşlar ise "Çarpışma Leylit'in dümeninin kilitlenmesi ile meydana gelmiş. Her iki tankerin de boş olması faciayı önledi. Eğer biri dolu olsaydı büyük bir patlama yaşanırdı" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön