HABER

Gemlik Körfezi'nde ölü balıklar karaya vurdu

Gemlik (AA)- Bursa'nın Gemlik ilçesinde, ölü balıklar karaya vurdu.Gemlik Körfezi'nin Gemlik Balık Hali mevkisinde sabah kıyıya ölü balıkların vurduğunu gören balıkçıların ihbarı üzerine olay yerine gelen Gemlik İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri, ölü balıklardan numuneler alarak Bursa Gıda Laboratuvarına gönderdi.

Gemlikli balıkçılar, bazı sanayi kuruluşlarının körfeze akan Karsak Deresi'ni kimyasal atık merkezi haline getirdiklerini, balıkların bu yüzden öldüğünü öne sürdüler.
Gemlik İlçe Tarım Müdürü İbrahim Çetin ise konunun takipçisi olacaklarını belirterek, sanayi kuruluşlarının arıtma tesislerinin çalıştırılıp çalıştırılmadığına yönelik denetimlerin de devam ettiğini söyledi.

Son denetimlerde Gemlik Gübre Fabrikasında pozitif bulgulara rastlandığını ifade eden Çetin, "Yasal işlem başlatıldı, kuruluşa 11 bin YTL para cezası kesildi. Ölü balık numunelerinin tetkikinde bu kimyasal atık bulguları da araştırılacak. İlçe Tarım Müdürlüğü olarak üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz" dedi.

Bu arada, yetkililer, vatandaşları ölü balıkların toplanmaması ve yenilmemesi konusunda uyardılar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön