HABER

Gençlik ve Spor Bakanlığı, bin 500 ağacı kurtardı

- Bakanlık, Elektronik Belge Yönetim Sistemi'ne geçerek, kağıt ve kırtasiye giderlerinden tasarruf etti

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2012 yılından bu yana kullandığı Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) ile kağıt ve kırtasiye giderinden tasarruf ederek, bin 500 ağacın kesimine engel oldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, sistemlerin işlevselliğini artırmak, evrak dolaşımından doğan zaman kaybını önlemek, iş gücü potansiyelini daha verimli kullanmak, kağıt ve kırtasiye israfını önlemek amacıyla 2012 yılı ekim ayında EBYS sistemine geçildi.

Sistem sayesinde bakanlığın tüm yazışmaları elektronik ortamda gerçekleştirilirken, "Belgenet" ile iş ve işlemler için yapılacak uygulamalar kağıt ve manuel sistemden uzak hale getirildi.

81 ilde, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri ile bağlı kuruluşlar ise 2017 yılı temmuz ayında tamamen "Belgenet" kullanmaya başladı. Aynı zamanda KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) sistemi de "Belgenet"e entegre edildi.

"Belgenet" sistemi aynı zamanda masaüstü bilgisayarların yanında mobil cihazlara da uyumlu hale getirildi.

Sistem kullanılmaya başlandığından bu yana kurum içi ve bağlı kuruluşlarda toplam 5 milyon 99 bin 900 evrak üretildi. Böylelikle tonlarca kağıt israfının önüne geçilerek, bin 500 ağacın kesilmesi engellendi.

(AA)

Geri Dön