Genel seçime 44 gün kaldı

Almanya'da 22 Eylül'de genel seçimler yapılacak.

Genel seçime 44 gün kaldı

Üçüncü görev dönemine hazırlanan Başbakan Angela Merkel, istikrar vaad ediyor. Tatilciler, Angela Merkel'i bekliyor. İki müzisyen de bekleyişe destek veriyor. Başbakan, ülkenin Baltık Denizi kıyılarında seçmene seslenecek. Turistler ülkenin dört bir yanından geliyor. Bu kez güneşlenmek yerine, Merkel'e kulak verecekler. Bekleyenlerden biri, "Tatil için buradayım. Buraya gelip, söylenenleri bir dinleyelim dedik" diyor. Bir başkası ise, "Kendisini seviyorum ve oy da veriyorum. Ancak ondan beklentilerimiz yok. Herkes vaatlerde bulunuyor o yüzden önce bir dinleyelim" diyor. "Onun hayranlarındanız” itirafında bulunan bir başkası şunları söylüyor: "Hrıstiyan Birlik seçmeni değildik ama o aday olduğunda hemen oy verdik. Onun politikalarından çok etkileniyoruz ve o dünyadaki önemli kadınlardan biri. Almanya için daha iyisi olamazdı."

İki müzisyenin yerini uğuldayan elektro müzik alıyor ve Başbakan görünüyor. Bu, onun gelecek haftalarda defalarca tekrarlayacağı bir an. Burada konu Angela Merkel, konuşan Angela Merkel, mesaj Angela Merkel. Her şeyin iyi olduğu ve Merkel Başbakan kaldığı sürece de böyle süreceği düşünülüyor. ‘2005 yılında Başbakan olduğunda kendisine 5 milyon işsizin miras bırakıldığını' belirten Angela Merkel, "Bir gazete; ‘Sayın Başbakan, şimdi onlar, sizin işsizleriniz' diye yazmıştı. Peki, benim olsunlar... Bugün 3 milyonun altında işsizimiz var. Genç işsizlerin sayısını yarıya indirdik" diyor.Merkel'in kampanyasının özü

"Almanya iyi durumda, ekonomimiz iyi ve sorunlar o kadar da kötü değil"... Bu sözler adeta Merkel'in seçim kampanyasının özü. Bu kez bu söylemlere yeni vaatler de ekledi; eğitime biraz daha bütçe ayrılacak, daha az vergi kesilecek ve daha az borçlanılacak.

Merkel şunları söylüyor: "Yılda 300 milyar euro harcıyoruz. Tam söylemek gerekirse bunun 50 milyarını borç aldık. Son dört yıldaysa şunları başardık; gelecek yıl için ilk kez yapısal borçlanmanın sıfır düzeyinde hatta belki biraz daha bile iyi olan bir devlet bütçesi hazırladık. Yani yapısal borçlarımız olmayacak. "

Baltık Denizi kıyıları Merkel'in seçim bölgesi. Yaklaşık 20 yıldan beri... Mükemmel restore edilmiş tarihi kentleri gibi tertemiz sahilleri turistleri de cezbediyor. Burada yeni yapılmış her şeyin açılış kurdelesini Merkel kesti. Vatandaş, gururlu. Ne var ki, dikkatli bakıldığında madalyonun diğer yüzü de görülüyor. Bölgenin son tersanesi, bu yıl içinde kapandı. Turizme rağmen işsizlerin ve yoksulların sayısı kesintisiz artıyor. Yaz sezonu dışında buraya gelenler oldukça az. Yeterince mali kaynak yok, dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmek için dahi... Stralsund kentinde depo eksiği nedeniyle önemli 20 binin üzerinde kitap arşivlenemiyor.

Ancak seçim kampanyasında bunlardan söz edilmiyor, hele ki konuşan Başbakan ise. Merkel aynı gün içinde üç ayrı yerde seçmenlere sesleniyor ve hükümetin başarılarından bahsediyor. İlginç olansa söylemedikleri; mesela Almanların ABD tarafından dinlenmesi Merkel'in konuşmasında yer almıyor. Veri güvenliğine kısaca değinmekle yetiniyor:

"Şimdi Almanya'da veri güvenliği konusunda çok özel fikirlerimiz var. Bakın, şimdi düşünmemiz gereken hangi firmaların Avrupa'da kaldığı? Google, Yahoo, Microsoft, Apple... Gelecekte bir nebze daha bağımsız olabilmemiz için Avrupa'da daha ne yapabilmeyi istiyoruz?"Dinleme skandalı seçim sonucuna yansımayacak Veri güvenliğine dair bu kadar söz seçmenlere de yetiyor. Birçok Alman için o kadar da önemli bir konu değil. Merkel kendisine güvenilmesinin tadını çıkarıyor. ABD'nin dinleme skandalına dair suskunluğu rahatsız etmiyor. Zira burada seçimi etkileyecekmiş gibi görünmüyor.

Fikrini sorduğumuz bir vatandaş, "Başka konuları da dikkate almalısınız. Tek konu bu değil ki. Diğer partiler de tek Merkel'e sataşıyor. Diğer partilerin de göründüğünden fazlasını bildiklerini düşünüyorum" diyor. Bir başkası, "Gizli servisler yıllardır var. Herkes dinliyor ve gözetliyor. Bu çok normal" diye konuşuyor. Bir başka vatandaş ise "Merkel'in seçim sonrası konuya ilişkin daha çok şey söyleyeceğini” belirtiyor.

Angela Merkel... Daha az "macera", daha çok 'istikrar' sözü veren Başbakan...

Ne var ki, yenilik isteyenler, örneğin gençler ümitsiz...Üç mitingin ardından Merkel, Avrupalı genç öğrencilerle fotoğraf çekimini iptal ediyor.© Deutsche Welle TürkçeDW/RW/GA/BÖ/NH

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler