HABER

Genelkurmay çatı davası

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de aralarında bulunduğu 224 sanığın yargılandığı davanın duruşmasına devam edildi

ANKARA (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili aralarında sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de yer aldığı 224 kişinin yargılandığı davanın duruşmasına devam edildi.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya, sanıklar, yakınları, müştekiler ve avukatları katıldı.

Sanıklar, duruşmada esasa ilişkin savunma yapmaya devam etti.

Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğünde oryantasyon eğitiminde bulunan sanık eski yarbay Hüseyin Hakan Öcal, savunmasında, FETÖ üyesi olduğuna yönelik iddiaları reddetti.

Genelkurmay Başkanı Başdanışmanı albay Orhan Yıkılkan tarafından darbe girişiminde bulunulacağı yönünde erken saatte bilgilendirildiği ve Genelkurmay Başkanını konutundan kaçırma görevi verildiği iddiasını reddeden Öcal, "Bu bir zan, iftiradır." dedi.

Öcal, "Bana Orhan Yıkılkan tarafından bir bilgilendirme yapılmamıştır. İddia edilen konuttan kaçırma olayı da gerçekleşmemiştir." ifadelerini kullandı.

Genelkurmay Karargahına giren Özel Kuvvetler Komutanlığı personeline yol gösterdiğine yönelik iddiayı da kabul etmeyen Öcal, kışla içi, karargah ve komuta katında kimseye yol göstermediğini savundu.

Darbe girişiminde Genelkurmay Karargahı'nda bulunma sebebinin fazla mesai olduğunu, önceki günlerde de geç saatlere kadar çalıştığını iddia eden Öcal, daha sonra olayların içinde kaldığını öne sürdü.

Öcal, darbe girişiminin yaşandığı gece karargah binası dışına çıkmadığını, bulunduğu yerde de herhangi bir ölüm olayı yaşanmadığını söyledi.

"Darbe teşebbüsü esnasında hiçbir yere, bilerek veya bilmeyerek yanlış bir yönlendirme ya da muhakemeyle dahi gitmedim." diyen Öcal, o gece silahının bulunmadığını da kaydetti.

Duruşmaya, öğle arası verildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön