Genelkurmay ses kayıtlarını inceliyor

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, son günlerde ortaya çıkan ve bazı komutanlara ait olduğu iddia edilen ses kayıtları konusunda konuyu her yönüyle incelediklerini söyledi.

Saygun, Tuğgeneral Münir Erten'den sonra Tümamiral Kadir Sağdıç'a ait olduğu iddia edilen konuşma kayıtlarının video paylaşım sitesinde yer alması konusunda daha titiz olunması gerektiğini söyledi ve "her tür inceleme yapılıyor" dedi.

Saygun, "Teröristler nasıl haberleşiyor sanıyorsunuz? Telefon edecek değiller. Öcalan yakalandığında 'Avrupa başkentlerinde ne yapalım' diye düşünmeye başladılar. Sonuçta internetle haberleşmeye başladılar" diye konuştu. Bilgi çağının iyi bir şey olduğunu, ancak böyle sıkıntıların da yaşandığını vurgulayan Saygun şunları ekledi: "Ses mühendisleri var. Bir sesi sizin sesiniz gibi kullanabiliyorlar. Maillerinizin sonuna ekleyerek gönderebiliyorlar."

GİZLİ ÇEKİM VE DİNLEMEYE KARŞI ‘ANTİ CASUS'LAR

Gizli olarak kaydedilmiş ses ve görüntülerin son günlerde peş peşe internet ortamında yayınlanması, ‘anti casus' sistemleri satışlarında patlama yaşanmasına neden oldu. Sistem, ‘böcek' dinleme cihazlerını ve gizli kamera kayıtlarını engelliyor.

Bazı firmalar tarafından internet üzerinden satışı yapılan "anti casus" sistemlerine olan talep de yoğun artış yaşanıyor. Bu tür sistemlerin satışını da yapan biri elektronik güvenlik firmasının sahibi Ömer Gökçen, casus dinleme ve kamera sistemlerinin kimileri tarafından "tehdit" unsuru olarak kullanıldığını söyledi.

Son zamanlarda internette video paylaşım sitelerinde yayınlanan bazı video ve ses kayıtlarının ardından özellikle iş adamlarının konuşmalarının dinlenilmesini önlemek için çözüm yolları aradığını belirten Gökçen, "anti casus" sistemlerinin satışında artış olduğunu kaydetti.

Fiyatları 250 dolar ile 1500 dolar arasında değişen cihazlar sayesinde, "böcek" olarak adlandırılan dinleme cihazlarının tespit edildiğini ve gizli kamera çekimlerinin engellendiği belirterek, tüm casus dinleme ve izleme sistemlerine karşı ürünler bulunduğu anlattı.

Gökçen, söz konusu cihazlardan bir bölümünü Türk emniyet ve istihbarat birimlerinin de kullandığını bildirdi.

‘ANTİ CASUS' SİTEMLERİ VE ÖZELLİKLERİ

Verici Tespit Cihazı: Kablosuz yayın yapan her türlü vericiyi tespit edebilen detektör cihaz, 0-5,4 GHZ arasında yayın yapan ses vericileri, gizli kameralar ve casus telefonları tespit ediyor. (Fiyatı: 250 dolar)

Frekans Göstergeli Profesyonel Verici Tespit Cihazı: Kablosuz yayın yapan her türlü vericiyi tespit edebilen ve aynı zamanda LCD ekranında frekansını ve yayın şiddetini gösteren cihaz, 0-3 GHZ arasında yayın yapan ses ve görüntü vericileri ile casus cihazları tespit ediyor. (Fiyatı: 850 dolar)

Kalem Verici Tespit Cihazı: Herhangi bir ortamda cep telefonu aktif olduğunda ışıklı uyarı veriyor. Cihaz, cep telefonu kullanımını yasaklayan kurumlarda ilgi görüyor. (Fiyatı: 160 dolar)

Araç Takip Sistemi Bloke Cihazı: GPS uydu takip sistemlerinin uydudan aldıkları konum bilgilerine ulaşmasını engelleyen sistem, söz konusu takiplerde haritadan izlenmeyi engelliyor. Araç çakmağına takılarak kullanılan cihaz, uydu takibinden kurtulmak isteyenlerin tercihi. (Fiyatı: 475 dolar)

Lazer Gizli Kamera Tespit Cihazı: Kablolu veya kablosuz her türlü gizli kamerayı tespit edebilen ürün, verdiği uyarıyla kullanıcılarını uyarıyor. (Fiyatı: 875 dolar)

Cep Telefonu Engelleyici (Jammer): Cep telefonlarının sinyal almasını engelleyerek, iletişimi kesiyor. Özel anlarda veya bilgi sızmasını engellemek amacıyla toplantılarda çalıştırılan cihaz, 30-40 metrekare alanda, cep telefonlarını bloke ediyor. (Fiyatı: 650 dolar)

Gizli Kamera Yayın Bozucu: Kablosuz gizli kameraların yayınını engelleyen sistem, 900 Mhz ile 2400 Mhz bantları arasındaki video kameraların yayınını engelliyor. (Fiyatı: 775 dolar)

Kablosuz Kamera Yakalayıcı: Kablosuz gizli kameraların ve güvenlik kameraların yayınını tespit eden cihaz, aynı zamanda söz konusu kameraların görüntülerini renkli ekranında gösteriyor. Cihaz, 300 metre alan içindeki tüm kablosuz video yayınlarını alıyor. (Fiyatı: 1400 dolar)