HABER

Genelkurmay'dan basına "can güvenliği" uyarısı

Genelkurmay'dan basına "can güvenliği" uyarısı

ANKARA (ANKA) - Genelkurmay Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne verilen yetki çerçevesinde operasyon icra edilen veya edilecek olan coğrafya içinde kalan bölgelere giren hiç kimsenin can güvenliğini garanti etme imkanı bulunmadığını açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, basın mensuplarının Irak'ın kuzeyinde ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde sınıra yakın kesimlerde haber yapma gayretinde oldukları ancak bu durumun önemli bir güvenlik sorunu yarattığı belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:
Son günlerde yazılı ve görsel basın mensuplarının, Irak'ın kuzeyinde ve Güneydoğu Anadolu bölgemizin sınıra yakın kesimlerinde haber yapma gayreti içerisinde oldukları görülmektedir.

Basın mensuplarının, mesleki bir sorumluluk ve heyecan içinde haber peşinde koşmaları saygı ile karşılanmakla beraber; bu durumun bölgede önemli bir güvenlik sorunu yaratmaya başladığı tespit edilmiştir.

Haber yapılmaya çalışılan bölgelerin tamamına yakını, Türk Silahlı Kuvvetlerine verilen yetki çerçevesinde operasyon icra edilen/edilecek coğrafya içerisinde kalmaktadır. Bu bölgelere giren hiç kimsenin can güvenliğini garanti etme imkanı bulunmamaktadır.

Bölgedeki askeri faaliyetlerin yoğun olduğu bu günlerde bütün kesimlerin duyarlı davranmaları; basın mensuplarının, kendi güvenliklerini ve birliklerin harekat emniyetini tehlikeye atacak faaliyetlerden kaçınmaları gerekmektedir." (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön