HABER

"Geniş tabanlı hükümet kurmaya çalışacağım"

Filistin seçimlerinin galibi Hamas'ın liderlerinden İsmailHaniye, geniş tabanlı bir hükümet kurmak için çalışacağını söyledi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından bugün hükümeti kurmakla görevlendirilen Haniye, Abbas'ın, Gazze'deki makamında yetki mektubunu aldıktan sonra yaptığı açıklamada, "geniş tabanlı bir ulusal birlik hükümeti kurulmasına yönelik çalışacağını" ifade etti. Haniye, İsrail ile yapılan geçici barış anlaşmaları ve yol haritası konusunu inceleyeceklerini ve Abbas'a çok yakında bu konuda bir yanıt vereceklerini söyledi.

Hükümeti kuracak olmasına rağmen Hamas'ın silahlı üyelerinin, Filistin güvenlik güçlerine katılmaları için henüz erken olduğunu ifade eden Haniye, "Bunu konuşmak için çok erken, çünkü işgal ve Filistin halkına karşı saldırganlık sürüyor" diye konuştu.

Abbas'ın yardımcısı Nebil Ebu Rdeneh de Abbas-Haniye görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, yeni hükümetin, bir önceki hükümetlerin üzerlerine aldıkları yükümlülükleri (İsrail ile yapılan geçici barış anlaşmaları ve Ortadoğu barış planı olarak bilinen yol haritası) kabul etmesi gerektiğini bildirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler